דיגיטל וטק

לחצתם על ההודעה שקיבלתם היום? נפרצתם!

הודעות שקיבלו הבוקר אלפי ישראלים התבררו כניסוי, שנועד לבדוק כמה מאיתנו עדיין נופלים בפח של הודעות זדוניות, שמאפשרות לגורמים עוינים להשתלט לנו על הטלפון
יאיר מור |  5
סייבר (צילום freepik)
"מצדיעים לחיילי המילואים עם מענק על סך 500₪ לרכישה בעסקים ברחבי הארץ ! כל המידע על קבלת המענק ורשימת העסקים שמכבדים את כרטיס הקניה" – זה תוכנה של הודעת טקסט שהגיעה הבוקר לטלפון שלי, ולפי אתר צה"ל גם לאלפים רבים של ישראלים המשרתים בשירות סדיר, קבע או מילואים. אם ההודעה לא נראתה מספיק מוזרה, הקישור בתחתיתה, לכתובת מקוצרת בדומיין "lp6.me" (שמפנה לשירות ישראלי ל'דפי נחיתה' – כלומר אתרים בעלי דף בודד שמיועד למכור מוצר או מסר – בשם Landing-Page.mobi), והעובדה שהטלפון שלי, כמו של רבים אחרים, העביר אותו ישר לתיקיית הספאם, הבהיר לי שלא כדאי לי ללחוץ.
מי שבכל זאת לחץ – הופנה לדף נחיתה שעליו חתומים מערך הסייבר הלאומי ואגף התקשוב וההגנה בסייבר של צה"ל. "השתתפת בתרגיל פישינג של ביטחון מידע", נכתב שם מתחת לאזהרה אדומה ומפחידה באנגלית.
 
לפי אתר צה"ל, מדובר במעין ניסוי שנערך כחלק מ"מרכבות האש" – סדרה מקיפה של תרגילים שעורך הצבא בחודש האחרון. "מטרתו לחנך את אוכלוסיית המילואים, הע"צים ואנשי הקבע לא להיכנס לקישורים חשודים, בשל הסכנה הטמונה בהם", נכתב באתר.
לפי סא"ל א' קצינת בטחון המידע של אגף התקשוב וההגנה בסייבר, "התפקיד שלנו הוא להעלות מודעות צה"לית לאיומי הסייבר במרחב הרשתי ולתת את הדגש דווקא בתקופה הזו. האויב מסתכל עלינו בכל מיני דרכים – אנחנו למודי ניסיון ממקרים שבהם חיילים דיברו עם פרופילים מזויפים, קיבלו לינק, והאויב ידע להשתמש בזה. הטלפון הופך לכלי תקיפה – אפשר לפתוח מצלמה, למצוא מיקום ואפילו להאזין".
א' ציינה כי לא מדובר בתרגיל הראשון מסוג זה שנערך, וכי לכל יחידה נשלח קישור מעט שונה, כך שצה"ל יוכל לנתח כמה אנשים בכל יחידה "נפלו בפח" בכל אחת מהפעמים. "אני מצפה מכל המשרתים בצה"ל שיגלו עירנות לכל פנייה חשודה המכילה בקשה ללחוץ על הקישור, ובאמת בסוף להתייעץ ולא להיות על אוטומט", היא סיימה באמרה הצה"לית הנדושה, "אם יש ספק – אין ספק".
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לא אמין
  יונתן קפרסון 05/2022/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יכולים לפרוץ למכשיר שלכם על ידי קישור, צריכים ללחוץ בפנים על משהו בשביל הפריצה
  סגור
 • 4.
  פריצה
  דורי 05/2022/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינני פותחת פוסט שהוא לא ברשימת המכותבים שלי
  סגור
 • 3.
  פישינג
  מני 05/2022/24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היום קיבלתי מייל משופרסל שאומר שלכבוד זה שהם סוף סוף פתחו סניפים בכל העולם או משהו הם מעניקים לי במתנה לבחור מרשימת מוצרים שכוללת אייפון 12 וכו, ולמטה הם כותבים שייתכן שיהיו עלויות שילוח קטנות שאצטרך לשלם...
  סגור
 • 2.
  רעיון נפלא. המשיכו. (ל"ת)
  מסכים 05/2022/24
  הגב לתגובה זו
  13 0
  סגור
 • 1.
  Clickbate (ל"ת)
  דן 05/2022/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור