בחירות 2022

המהפכה בהיתרי הבנייה יוצאת לדרך: מסלול רישוי אלטרנטיבי מהיר

שרת הפנים איילת שקד רושמת הישג חשוב ערב בחירות 2022
דוד זולדן | 
איילת שקד (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל, יוסי זליגר)
שרת הפנים, איילת שקד חתמה היום על תקנות מורשה להיתר. מדובר במהלך מהפכני בו ייכנס אדריכל רישוי, עורך הבקשה להיתר, כמורשה להיתר בנעליה של רשות הרישוי החל משלב הגשת הבקשה להיתר, דרך חתימה על היתר הבניה ועד למתן תעודת גמר. שלב המידע מהווה נדבך מרכזי ביצירת וודאות לתהליך.
מהנדס הוועדה המקומית ימסור למורשה להיתר מידע מפורט וממוקד באופן שיאפשר למורשה להיתר להתנהל באופן עצמאי לאורך כל שלבי הטיפול בפרויקט. את גיבוש התקנות, שנעשה בלו"ז מהיר מאד,  הוביל אגף רגולציה במינהל התכנון במסגרת צוות בין משרדי שהוקם בחסות מטה התכנון הלאומי בו השתתפו נציגי הגורמים הרלוונטיים בענף התכנון והבניה – השלטון המקומי, איגוד מהנדסי הוועדות המקומיות, ארגוני האדריכלים, התאחדות הקבלנים, רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ועוד.
 
אדריכל רישוי העומד בתנאים שקבע החוק, רשאי בימים אלו לבקש להירשם בפנקס המורשים להיתר שמנוהל ע"י רשם המהנדסים והאדריכלים בזרוע העבודה. התקנות יכנסו לתוקף חודשיים אחרי יום פרסמון על מנת לאפשר לועדות המקומיות ולשוק זמן התארגנות. התקנות קבעו כי המסלול הוא וולונטרי לבחירת הועדות המקומיות.  
איילת שקד, שרת הפנים מברכת על ההישג: "עת כניסתי לתפקיד כשרת פנים הצבתי מטרה לייעל ולשפר את תהליכי התכנון והרישוי. אני מברכת על פתיחת המסלול החדש בלוחות זמנים מהירים, אחרי עבודת מטה אינטנסיבית שהתבצעה ע"י מטה התכנון הלאומי ומינהל התכנון, ובשיתוף עם גורמים שונים בעלי העניין. המסלול של מורשה להיתר הוא מסלול רישוי חדש שנועד להפחית את העומסים בועדות המקומיות ולייעל את תהליך הרישוי".
ראש מטה התכנון, עו"ד שלומי הייזלר: "אני שמח שהצלחנו לפתוח את המסלול החדש של המורשה להיתר בלוחות זמנים מהירים. מדובר במסלול חדשני שיש לו תועלות שונות מבחינת קיצור לוחות זמנים והפחתת עומסים בועדות המקומיות. המסלול כאמור הוא וולונטרי, ואנחנו במגעים עם רשויות מקומיות שונות על מנת שיאפשרו את המסלול בתחומיהן".
 
סמנכ"לית לרגולציה במינהל התכנון, רותי שורץ חנוך: "התקנות שנחתמו היום ע"י שרת הפנים הן פרי שיתופי פעולה משמעותיים עם גורמים שונים בתחום. במהלך החודשיים הבאים ובמקביל לכניסת התקנות לתוקף מינהל התכנון יוצא למהלך הטמעה והדרכה הן מול הועדות המקומיות והן מול אדריכלים. בנוסף מינהל התכנון מתכוון ללוות ולעקוב אחר הבקשות להיתר המוגשות במסלול זה על מנת להמשיך ללמוד ולדייק איפה שצריך את התהליך".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה