השוק

נגיד בנק ישראל: הממשלה חוצה קו אדום - פוגעת בעצמאות הבנק

במכתב חסר תקדים בחריפותו פונה היום נגיד בנק ישראל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומזהיר כי החוק שיחייב את הבנקים בריבית מינימום על פיקדונות הוא פגיעה חמורה בעצמאות בנק ישראל; "הפגיעה בעצמאות הבנק המרכזי היא חציית קו-אדום של ממש"
ניצן כהן |  4
אמיר ירון נגיד בנק ישראל (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון פונה היום במכתב חסר תקדים בחריפותו לראש הממשלה, בנימין נתניהו. ירון כותב לנתניהו שהצעת החוק שתחייב את הבנקים לשלם ריבית מינימום על הפיקדונות היא פגיעה חמורה בעצמאות בנק ישראל.
ירון מבקש את התערבותו המיידית של ראש הממשלה בהצעת החוק שעברה את אישור הממשלה ואף בקריאה טרומית שקובעת כי נגיד בנק ישראל בהתייצעות (ובאישור) שר האוצר יקבעו את הריבית המינימום על הפיקדונות ויתרות הזכות בחשבונות הבנק של הציבור.

"אני מתנגד נחרצות להתערבות בתמחור המוצרים הבנקאיים ולקביעת מחיר אחיד. קביעת מחיר כאמור, פוגעת בפעילותם של מנגנוני השוק; גורמת לכלל השחקנים להתכנס סביב המחיר שנקבע ובכך מדכאת תחרות והתייעלות; מעוררת קשיים ישומיים משמעותיים בכל הנוגע לאופי חישוב המחיר; והיא נתפסת בעולם כמהלך שלילי שלא הולם כלכלות מתקדמות במדינות מפותחות.
"אני חושש כי התערבות בוטה מעין זו בחקיקה עלולה להשפיע לא רק על גופים פיננסיים בינלאומיים השוקלים לפתוח פעילות בישראל, אלא גם על גופים עסקיים בינלאומיים בתחומי הכלכלה האחרים. מיקוד הדיון בצעד בודד בתחום העו"ש, וודאי כאשר הוא מבוצע תוך התערבות בתימחור אינו אופטימלי עבור הלקוחות".
עוד כותב ירון לנתניהו כי "יתירה מזאת, ההצעה לפיה קביעת הריבית המזערית על העו"ש על ידי נגיד בנק ישראל כפופה לאישור שר האוצר, מהווה פגיעה חמורה ביותר בעצמאות בנק ישראל וביכולתו לנהל את המדיניות המוניטרית. בכך, ניתנת לשר האוצר הסמכות להשפיע בפועל על הריבית במשק ולהתערב באופן בוטה בניהול המדיניות המוניטרית ולהשפיע עליה.
"הפגיעה בעצמאות הבנק המרכזי המגולמת בהצעת החוק היא חציית קו אדום של ממש וקיים חשש ממשי כי כך יתפסו אותה הגורמים הבינלאומיים וחברות הדירוג".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הנגיד המתנגד
  ירון 07/2023/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה נגיד , שטובת הבנקים נגד עיניו. גרם וגורם מצוקה לעשרות אלפי משפחות, שבגללו, לא מסוגלים לשלם משכנתאות, לא אמר כלום, כשהבנקים החזיריים, הרוויחו 5 מיליארד ש"ח ברבעון, כתוצאה מהעלאות הריבית התכופות, מתנגד להעלאת הריבית, על יתרות זכות.... בקיצור, נגיד אכזר, חסר לב ואימפוטנט!!
  סגור
 • 3.
  מדינה של פקידים
  אזרח מודאג 06/2023/30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל תתערבו לנגיד, אל תתערבו במינוי שופטים , אל תתערבו בשום דבר . מדינה של פקידים שמנהלים לנו את החיים . ולכן , חייבת להיות רפורמה כוללת בכל משרדי הממשלה .
  סגור
 • 2.
  נגיד פוליטי
  סימה 06/2023/28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההתבטאויות שלך בעולם עושה נזק למדינה. וזו הכוונה שלך.
  סגור
 • 1.
  נגיד בנק ישראל עובד בשביל הבנקים יותר מאשר בשביל הציבור (ל"ת)
  נחום 06/2023/27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור