השוק

המשבר בחקלאות: עסקת הענק שתציל את שוק ההדרים בישראל

משבר ענף ההדרים בישראל מוביל לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין שני גופים חקלאיים מובילים. במסגרת ההסכם, "הדרי ניצנים" תהיה אחראית על תחום האריזה, לרבות של מותגי השוק המקומי, וגרנות על כל פעילות השיווק בארץ ובחו"ל. מנכ"ל חקלאי גרנות גיורא מרום: "החיבור הופך את הגוף המשותף לאחד מהגדולים בתחום בארץ"
מערכת ice |  4
גיורא מרום מנכל חקלאי גרנות, צביקה שפירר מנכל הדרי ניצנים (צילום הילה אייזינגר, פיני הלוי, freepik)
כבר כמה שנים, שענף ההדרים בישראל, כמו הענף בעולם כולו, עובר משבר קשה שהולך ומחריף. המשבר מחייב חשיבה מחוץ לקופסא והיערכות מחודשת על מנת להתייעל, לחסוך בהוצאות ולהתמקצע בכל מרכיבי שרשרת הערך. צעד ייחודי ומשמעותי שכזה נרשם לאחרונה, כששני גופי חקלאות מובילים בתחומם בישראל, "חקלאי גרנות" ו"הדרי ניצנים", חתמו על הסכם שיתוף פעולה ראשון מסוגו ביניהם.
על פי ההסכם, תהיה "הדרי ניצנים", האגודה השיתופית בבעלות קיבוץ ניצנים ומשקי הדרום (קואופרטיב חקלאי של קיבוצים בדרום הארץ), אחראית על כל תחום האריזה של כלל התוצרת של גרנות והדרי ניצנים, לרבות זני השוק המקומי ושל זני הייצוא כמו קלמנטינה אורי, אשכוליות אדומות ופומלית.
 
גרנות מצידה, קאופרטיב החקלאות המצוי בבעלותם של 43 קיבוצים ומושבים, תהיה אחראית על כל פעילות השיווק בשוק המקומי ובשווקי היצוא עבור התוצרת החקלאית, של גרנות ושל הדרי ניצנים יחד. מדובר בכ-23 אלף טון פירות הדר, אשר יטופלו על ידי הגופים יחד מדי שנה. לדברי גורמים בענף החקלאות, המצב מחייב שיתופי פעולה. התחרות של ישראל עם שווקי מרוקו וספרד על המדף, שווקים אליהן הן מגיעות בעלויות נמוכות בפער עצום מול ישראל, מחייבת היערכות מחדש, שילוב כוחות והתייעלות. 

פירות הדר של גרנות והדרי ניצנים (צילום: פיני הלוי)
גרנות הוא קואופרטיב החקלאות הגדול בישראל השייך ל-43 קיבוצים ומושבים, מקיבוץ נחשונים במרכז ועד קיבוץ החותרים בצפון. לארגון בית אריזה הגדול מסוגו לאבוקדו המטפל בכ-50,000 טון אבוקדו מדי שנה המגיע מכ- 35,000 דונם של מטעים. החברה נחשבת ליצואנית הגדולה בישראל של אבוקדו ופירות הדר ומייצאת כ-70% מהתוצרת לשווקים ברחבי העולם. במסגרת שיתוף הפעולה תפסיק גרנות את פעילותו של בית האריזה לפירות הדר שהפעילה בפרדס חנה (אפא"י) וכל פעילותו תועבר לבית האריזה בניצנים. 
"הדרי ניצנים" היא מגדלת ההדרים מהוותיקות בישראל. החברה, בבעלות קיבוץ ניצנים (70%) ואחזקות משקי הדרום (30%), משקי הדרום הינו ארגון כלכלי חדשני ומוביל בתחומי החקלאות, השייך ל- 59 קיבוצים ומושבים מבארות יצחק וגלגל בצפון ובמזרח ועד קיבוץ זיקים ובית גוברין בדרום. הדרי ניצנים פועלת מראשית הקמת המדינה ומגדלת בשטח של כ- 3,000 דונם -22 זנים שונים של פירות הדר המיועדים לשוק המקומי ולייצוא. עיקר התוצרת הוא למנדרינה מסוג אור, הנחשבת לפרי ההדר המבוקש ביותר כיום בעולם.
 
בית האריזה של הדרי ניצנים הוא מהגדולים והמשוכללים בארץ. יציבות החברה ופעילותה הנרחבת מאפשרים להביא לשווקים בארץ ובחו"ל פרי באיכות גבוהה לכל אורך העונה, מאוגוסט ועד לסוף מאי. תוצרת הפרי של החברות תשווק ע"י גרנות בשוק הישראלי תחת המותג המוכר "הדרי ניצנים" וליצוא תחת מותג "גרנות פרש" לשווקים באירופה, אמריקה ומדינות המזרח. הדרי ניצנים מביאים ידע וניסיון רב בתחום הגידול והאריזה של ההדרים, והתמחות בשיווק בזני השוק המקומי. גרנות מביאה את הניסיון והידע של חקלאי גרנות בשיווק פרי בשוק המקומי ושל גרנות פרש בתחום הייצוא והשילוח הבינלאומי בשווקי חו"ל.  

בית האריזה לפירות הדר הדרי ניצנים (צילום: פיני הלוי)
לדברי גיורא מרום, מנכ"ל חקלאי גרנות, "מדובר בחיבור בין שני גופים קיבוציים בעלי אותו DNA שמתחברים לטווח ארוך, כאשר טובת המגדל היא אשר מובילה את ההתקשרות. המפתח הוא יצירת חיבורים בתקופת משבר עמוק בענף, במסגרתם כל צד עושה את תחום התמחותו ומוביל לכך שאחד ועוד אחד שווה 3. החיבור הופך את הגוף המשותף לאחד מהגדולים והמובילים בתחום בארץ ויאפשר חיזוק המותג של הדרי ניצנים, הנחשב למוכר וחזק בתחומו בשוק המקומי ומותג ההדרים של גרנות בשווקי היצוא", דברי מרום. 
לדברי צביקה שפירר, מנכ"ל הדרי ניצנים, "אחרי שנתיים קשות בענף ההדרים, מטרתנו היא, כי פעילות הדרי ניצנים, בית האריזה והמגדלים, תשרוד ואף תשגשג. לכל אורך השנים ביצענו התאמות והשקעות נדרשות, וכיום אנו רואים בחיבור עם גרנות יתרון של גודל ומקצועיות, באופן שיאפשר לנו להתייעל, להשתפר ולהיות יחד שחקן מוביל בתחום ההדרים".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כמה זה ייקר את הפרות לישראלי? (ל"ת)
  יייייי 01/2024/15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  חוסר בהסעות למתנדבים
  רובי 01/2024/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עם אירגון הסעות למתנדבים מהמרכז. ראוי לפרסם זאת. תחנות איסוף ושעות. יש מתנדבים לא מעטים שרוצים לעזור לחקלאים רואים באינטרנט/פייסבוק המון בקשות לעזרה מצד החקלאים ו....הסעות- אין!!
  סגור
 • 1.
  חוטי
  תיימני 01/2024/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה הכל יקא
  סגור
 • כי היקא במעלה הסולם הוא המשתכר
  צוללן 01/2024/15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגבוה ביותר, בקצה השרשרת היו תאילנדים - כעת, מתנדבים. קל ופשוט. מדינה מכורה למי שהקדים להיות ראשון במקומות הנכונים.
  סגור