השוק

פורום מועצת ארגון מגדלי הפירות בדיון חירום עקב הלחימה

הדיון על רקע פגיעה חמורה ברצף התפקודי של החקלאים בגבול הצפון. מזכ''ל התאחדות חקלאי ישראל: "במיוחד בעת הזו, על הממשלה לשים את ענף החקלאות בראש סדר העדיפויות"

מערכת ice | 
פירות (צילום Magma Images)
מאז תחילת המלחמה ענף החקלאות, שמהווה כ-23% מהתפוקה החקלאית בארץ, סופג נזקים קשים, חוסר בעובדים זרים שעזבו את המדינה בעקבות הלחימה, בעלי המשקים מדווחים על פגיעה חמורה ברצף התפקודי בעת הזו. בעקבות כך, כינס היום (22.1) ירון בלחסן, מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, את פורום ארגון מגדלי הפירות, לישיבה דחופה, בהשתתפות אורי דורמן מזכ''ל התאחדות חקלאי ישראל ויושבי ראש ועדות חקלאיות מכל רחבי הארץ וחקלאים.
 
ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אמר בישיבה :"קיימת פגיעה חמורה ברצף התפקודי של החקלאים בגבול הצפון, מאחר ואינם יכולים להגיע ולטפל במטעים, כחלק מההכנות ההכרחיות לקראת שנת 2024, ולא קטפו את כל הפרי במטעים בשטחים שהוכרזו שטח צבאי סגור בצפון ובדרום. מדובר בהפסדי עתק ואנו דורשים ממשרד האוצר להגיע עם ארגוני החקלאים למתווים "ורודים", כך שהחקלאים יקבלו פיצויים מלאים על כלל הנזקים שנגרמו להם עקב הלחימה, כמו במלחמת לבנון השנייה. במידה שזה לא יקרה, יתמוטטו משקים שלמים. על הממשלה לשים את עניין החקלאות והפיצויים לכלל החקלאים בראש סדר העדיפויות, בדרך לשיקום המדינה ואבטחת מזון לתושבי ישראל".
מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אורי דורמן: "האירועים הקשים של ה-7 באוקטובר שוב הוכיחו כמה חשוב לשמור על החקלאים שלנו ועל התוצרת החקלאית הישראלית. לאחר שלושה חודשי מאבק באיומי הרפורמה ההרסנית בענף החקלאות, אמנם אושרה הקפאה של צו המכס וארבעת הפעימות האחרונות של הרפורמה בוטלו, אך הפיצויים לחקלאים טרם הועברו. מדובר בנושא בהול אשר מייצר חוסר יציבות משמעותי בענף החקלאות כולו. נמשיך להיאבק על שמירת תקציב החקלאות לשנת 2024 ונגיש תכנית האצה להשקעות בחקלאות תוך התמקדות בהון, מחקר, חדשנות, וטכנולוגיות מתקדמות. לשמחתנו הרבה, הציבור תומך ומזדהה עם החקלאות ועם החקלאים בישראל ועל כך אנו מודים מאוד".
בישיבה נכחו ניב אוזן, בנו של החקלאי אייל אוזן ז''ל, שנהרג מירי חיזבאללה עת שהה במטעיו בגבול לבנון לפני חודש. הארגון העניק לו אות הוקרה וכבוד לאביו. עוד השתתפו בישיבת החירום מטי צמיר יו''ר מועצת ארגון מגדלי הפירות, אילנה דרור כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, ירון סולומון מהאיחוד החקלאי, חיים חבלין מנהל חקלאות התנועה הקיבוצית, עמוס לוין מנהל תחום החקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו''ר שולחן התפוח במועצת הצמחים, יושבי ראש ועדות חקלאיות ועוד.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה