משפט

רשת העבריינים נחשפת: פרוטקשן, איומים והלבנת הון במיליוני שקלים

נידאל אבו לטיף ו-12 נאשים נוספים הודו בשורת עבירות כלכליות חמורות. כתב האישום המתוקן מתאר פעילות עבריינית מרובת משתתפים, שנמשכה על פני כשלוש שנים. חלקם ישלחו לכלא, ועל חלקם יושתו קנסות ענק. מס הכנסה היה מעורב בחקירת התיק, שלווה על ידי צוות מיוחד בפרקליטות המדינה
מערכת ice | 
נידאל אבו לטיף (ארכיון) (צילום פלאש 90)
בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע אמש (חמישי) את נידאל אבו לטיף ו-12 נאשמים נוספים, שהודו בעבירות של סחיטה באיומים ובשורה של עבירות כלכליות חמורות. הרשעה זו היא שלב נוסף במאבק בפשיעה בחברה הערבית בתחומים של סחיטת דמי חסות והלבנת ההון. הנאשמים הודו בכתב אישום מתוקן שהגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, במסגרת הסדר טיעון שהושג עם הנאשמים.
כתב האישום המתוקן מתאר פעילות עבריינית מרובת משתתפים, שנמשכה על פני כשלוש שנים. על פי כתב האישום, ממרץ 2019 ועד נובמבר 2021 הנאשמים נידאל אבו לטיף, פאדי ערטול, ואסים ערטול, שאדי ערטול, חאלד אסלן ומכרם טנוס, סחטו את א', הטילו עליו אימה ודרשו ממנו דרישות כספיות רבות. סך כספי הסחיטה נאמד בכ-2.5 מיליון שקל.
 

בנוסף, החל משנת 2018 נידאל ופאדי נתנו שירותי אשראי, ללא רישיון, באמצעות נותן שירותים פיננסיים (צ'יינג') בשם "סנד לחלפנות". בתקופה של כשלוש שנים וכחלק מהפעילות העסקית, באמצעות נוכו באמצעות הצ'יינג' המחאות בסכום כולל של מאות מיליוני שקל.
 
בנוסף, הורשע כפיר לביא, הבעלים של צ'יינג' בשם "די.אי.אס קונטו" בע"מ, בעבירות הלבנת הון בהיקף של למעלה מ-186 מיליון שקל, אותן ביצע ביחד עם פאדי במסגרת כרטסת שפתח על שם "סנד לחלפנות". עוד הורשע כפיר לביא בעבירות הלבנת הון נוספות בהיקף של כ-9 מיליון שקלים, ביחד עם שריף ערטול.  
 
במסגרת הפרשה הורשע גם רו"ח פריד מחול, הבעלים של צ'יינג' נ.מ.ר.ה בעבירות הלבנת הון שביצע בהיקף של למעלה מ-318 מיליון שקלים, אותן ביצע ביחד עם פאדי במסגרת כרטסת על שם "סנד לחלפנות". הפרקליטות הוסיפה פירוט הנאשמים והעבירות בהם הודו והורשעו ע"י סגן הנשיא, השופט בני שגיא.
 
 
נידאל אבו לטיף הודה והורשע בעבירות של סחיטה באיומים, מתן שירותי אשראי ללא רישיון והשמטת הכנסה מתוך דו"ח ושימוש במרמה עורמה ותחבולה. הצדדים לא הגיעו להסכמות לעונש בעניינו; פאדי ערטול הודה והורשע בעבירות סחיטה באיומים, מתן שירותי אשראי ללא רישיון, עשיית פעולה ברכוש מסירת מידע כוזב ומניעת דיווחים, שימוש במרמה עורמה ותחבולה (פקודת מס הכנסה) והשמטת הכנסה מתוך דו"ח ושימוש במרמה עורמה ותחבולה. הצדדים סיכמו כי יבקשו לחלט רכוש בגובה 3.5 מיליון שקל, אך אין הסכמה ביחס לשאר רכיבי הענישה.
 
ואסים ערטול הודה והורשע בסחיטה באיומים. הצדדים לא הגיעו להסכמות ביחס לעונש; חאלד אסלן הודה והורשע בעבירות סחיטה באיומים והשמטת הכנסה מתוך דו"ח, במרמה עורמה ותחבולה. הוסכם כי הצדדים יבקשו להטיל עליו קנס של 600 אלף שקל, בנוסף לקנס בגובה שיקבע ביהמ"ש בגין עבירות הסחיטה באיומים. לא הושגו הסכמות ביחס לשאר רכיבי הענישה.
 
מכרם טנוס הודה והורשע בעבירות סחיטה באיומים, תקיפה והשמטת הכנסה מתוך דו"ח, במרמה עורמה ותחבולה. הצדדים לא הגיעו להסכמות ביחס לעונש; שריף ערטול הודה והורשע בעבירת סיוע לעשיית פעולה ברכוש מסירת מידע כוזב ומניעת דיווחים. הצדדים יבקשו להטיל עליו 8 חודשי מאסר בפועל וכן מאסר על-תנאי וקנס בסך 100 אלף שקל.
רו"ח ניזאר ערטול הודה והורשע בעבירת סיוע למתן שירותי אשראי ללא רישיון. סוכם כי ייגזר עליו מאסר על-תנאי וקנס בסך 120 אלף שקל; שאדי ערטול הודה והורשע בעבירות של סחיטה באיומים, פעולה ברכוש אסור (לפי חוק איסור הלבנת הון) שימוש במרמה עורמה ותחבולה (פקודת מס הכנסה). הצדדים לא הגיעו להסכמות ביחס לעונש; חאלד אבו לטיף הודה והורשע בקבלת נכסים שהושגו בפשע. הצדדים יבקשו לגזור עליו 8 חודשי מאסר בפועל, מאסר על-תנאי וקנס בסך 100 אלף שקל.
 
רו"ח פריד מחול וחברת נ.מ.ר.ה הודו והורשעו בעבירות של עשיית פעולה ברכוש ומסירת מידע כוזב ומניעת דיווחים. הצדדים יבקשו לגזור על פריד 9 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, מאסר על-תנאי וחילוט בגובה 5 מיליון שקל; כפיר לביא וחברת די. אי. אס קונטו הודו והורשעו בעבירות של עשיית פעולה ברכוש ומסירת מידע כוזב ומניעת דיווחים. הצדדים יבקשו לגזור על לביא 9 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, מאסר על-תנאי וחילוט בגובה 10 מיליון שקל.

התיק נחקר על ידי ימ"ר צפון, אכ"ל צפון, מס הכנסה והרשות לאיסור הלבנת הון, ולווה ע"י צוות פרקליטים מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. קיים איסור פרסום על כל פרט שעלול להביא לזיהויו של א'.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה