בארץ

"לא נשרת דיקטטורה": אחרי קריסת השיחות, מחאת המילואימניקים חוזרת

במכתב לשר הביטחון יואב גלנט, כ-300 רופאים אמרו כי יפסיקו להתנדב אם הקואליציה תמשיך בחקיקה באופן חד צדדי וללא הידברות
מערכת ice | 
חיילים (צילום פלאש 90/ מיכאל גלעדי)
אחרי קריסת השיחות בבית הנשיא והחלטת הממשלה להמשיך עם חקיקת הרפורמה המשפטית, מחאת המילואימניקים חוזרת, כאשר מאות רופאים בשירות מילואים מאיים לא להתייצב. במכתב לשר הביטחון יואב גלנט, כ-300 רופאים אמרו כי יפסיקו להתנדב אם הקואליציה תמשיך בחקיקה באופן חד צדדי וללא הידברות, כך דווח היום (שני) ב-N12. 
"רופאים צבאיים המשרתים במילואים נמצאים בעמדה ייחודית. אנו אוכלוסייה קטנה יחסית שנדרשת לשירות מילואים ארוך ומשמעותי יותר מאחרים. שירות זה ביצענו במסירות, לעיתים תוך סיכון חיינו. האמנו, ואנחנו עדיין מאמינים שזו זכות לשרת את המדינה ולתת טיפול רפואי שגרתי ומציל חיים לחיילים ואזרחים כאחד. מתוך אמונה זו בחרנו להמשיך ולשרת, בזמן שרוב מוחלט מחברינו הרופאים עושה לביתו ואינו נושא איתנו בעול", כתבו. 

עוד כתבו: "ידענו שחיל הרפואה תלוי לחלוטין בידע שלנו ובניסיון שלנו ונרתמנו למשימה מתוך תחושת שליחות. אולם, לא נוכל להמשיך להתנדב לשירות כשאנחנו רואים כיצד פוגעים בחוזה הבסיסי בינינו ובין המדינה. אם לא יהיו שומרי סף ולא תהיה ביקורת שיפוטית אפקטיבית, לא נוכל לסמוך על מפקדינו כשאנחנו נשלחים למשימות צבאיות. אם תעבור חקיקה שתשאיר את השמירה על זכויות אדם לרצונה הטוב של הרשות המבצעת, לא נוכל להניח שהפקודות שנקבל אכן מביאות בחשבון היבטים אתיים ואנושיים קריטיים שהם חלק מעבודתנו ותפיסת עולמנו כרופאים".
במכתב הם הוסיפו כי הפסקת ההתנדבות תהיה "לא קלה" עבורם ותיעשה "בכאב גדול ותוך הבנת המשמעות הכבדה של היעדרותנו משירות", אך לדבריהם: "כרופאים, אזרחים וחיילים אנו מאמינים שזה המעשה הציוני, האנושי והמוסרי הנדרש בעת הזו. מתוך הבנת חשיבות תפקידנו, חלקנו חזרו לשרת בעקבות התחלת ההידברות. האמנו, ואנחנו עדיין מאמינים, שרק כך מבצעים שינוי חוקתי. כאזרחים, אנו חושבים שכל שינוי בשיטת המשטר בישראל ראוי שיעשה רק בהסכמה רחבה ותוך שמירה קפדנית על מנגנוני הגנה על זכויות אדם ומיעוטים. לצערנו, מכלול החקיקה של הרפורמה המשפטית מפר באופן דרמטי את האיזון בין הרשויות ועל כן הוא מסוכן מאוד. מבחינתנו, אין הבדל אם החקיקה מתבצעת בבת אחת או טיפין טיפין, ועל כן כל חוק שיעבור באופן חד צדדי יוביל להפסקת ההתנדבות גם של אלו שחזרו לשרת בזמן ההידברות".
"לא נשרת דיקטטורה!", הוסיפו וסיכמו: "אנו מוכנים ורוצים לשרת את המדינה עוד שנים רבות. אנו רוצים לתת טיפול מציל חיים לחייל בשטח ולתת מענה איכותי לחייל במרפאה. אולם, האחריות על כך מונחת אך ורק לפתחה של הממשלה. ברצותה, תחוקק בהסכמה ומתוך הידברות, וברצותה תחוקק באופן חד צדדי והאזרחים כולם ישאו בתוצאות הפסקת השירות שלנו.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה