דעות

מנוע צמיחה יישובי: על חשיבותה של התחדשות עירונית מחוץ לאזורי הביקוש

טיפול באתגרים של צפיפות וגובה, תשתיות ותעסוקה, יובילו לשיפור משמעותי באיכות החיים של תושבי היישובים, וימנעו מצב בו נצטרף להמתין עשרות שנים עד מימוש הפרויקטים הבאים

קרן גרין |  1
קרן גרין, ראש המועצה המקומית קדימה צורן (צילום רויטל מיקלס)
פרויקט התחדשות עירונית של חברת טופ השדות, הראשון אי פעם בקדימה צורן, צפוי להתאכלס בימים אלה. מדובר בבשורה של ממש עבור היישוב האהוב שלנו, אך מנגד, קשה להתעלם מלוחות הזמנים הבלתי אפשריים – האירוע המשמח קורה למעלה מחצי יובל מאז החל בתהליך ראש המועצה דאז, עזרא לוי. גם ראשי הרשויות שבאו אחריו – יצחק גולברי ושביט מס, המשיכו בהליכי תכנון וקידום, אך רק לפני כשנתיים הונחה אבן הפינה.
תכנון בן 25 שנים עבור בנייה בת שנתיים לפרויקט דגל יישובי? בלתי אפשרי במחזור החיים של היישוב והאנשים המתגוררים בו. אם המדינה רוצה לקדם דיור עבור זוגות צעירים, ובד בבד לקדם פיתוח והתחדשות עירונית, מחובתה להיות זריזה ויעילה הרבה יותר.

אני שמחה לציין כי במהלך השנה וחצי האחרונות ישנו שיתוף פעולה מבורך עם משרד השיכון ומשרד המתכננים מנעד, במסגרתו מתוכנן פרויקט התחדשות עירונית במתחם נוסף בקדימה צורן, באזור רובע בן צבי, ז'בוטינסקי וההסתדרות.

אני דוגלת ומאמינה בכך שהרשות המקומית צריכה להוביל את נושא ההתחדשות העירונית יחד עם משרד השיכון, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ורמ"י. בדרך זו ליזמים ולקבלנים תהיה תב"ע שתאפשר להם לדעת בדיוק מה אפשר ומה אי אפשר לבנות במסגרת מדיניות הרשות. הדבר יקצר תהליכים מחד, וישמור על התושבים הקיימים והחדשים מאידך.

לכידות קהילתית
להתחדשות העירונית יתרונות רבים ומגוונים. לא מדובר רק בתוספת של יחידות דיור, אלא במנוף לשינוי סביבתי וחברתי. המדיניות בקדימה צורן, אותה אני ממליצה לאמץ בכל הארץ, מביאה בשורה מרעננת, לפיה לפני שבונים על קרקע חדשה ולוקחים שטחים ירוקים, חשוב קודם למצות את הפוטנציאל בקרקע שכבר משמשת למגורים. התחדשות עירונית מאפשרת לנו לשמור על עתודות קרקע ובמקביל לפתח שכונות ואזורים שהתיישנו.

לצד הברכה שמביאה עמה ההתחדשות העירונית, חשוב לזכור שהיא טומנת בחובה גם לא מעט אתגרים:
ראשית, הצפיפות והגובה - לא כל שכונה ותיקה יכולה להכיל את כמות יחידות הדיור הנדרשת כדי שהפרויקט יהיה כלכלי. לכן, על המדינה לקחת בחשבון מכלול שיקולים של עלות מול תועלת, כי בנייה על קרקע חדשה תוך לקיחת שטחים ירוקים, מביאה עמה עלויות כלכליות נוספות ומשמעותיות. זו הסיבה שנדרשת רוח גבית מהמדינה לקרקע משלימה או תמריץ כלכלי ליזמים, כדי שהבנייה שמחליפה את השיכון, תהיה בגובה ובצפיפות שהולמים את האזור, ובמקרה שלנו, את לב היישוב.

שנית, התשתיות העירוניות שחייבות להיות מותאמות - החל מניקוז, עבור בתיעול והחשוב ביותר - תחבורה. שכונה או יישוב שעומד להתאכלס, צריכים להיבנות בראייה הוליסטית - משמע שהתושבים הנוספים חייבים לצאת לעבודה וזקוקים לתחבורה ציבורית יעילה לצד כניסות ויציאות מסודרות ומהירות ככל האפשר מהיישוב. לא עוד שכונות ויישובי "בלון", בעלי כניסה ויציאה אחת שמשמעותן פקקים בלתי נסבלים מדי יום. כדי להתמודד עם האתגר, נדרש תגבור של צוות תכנון התחבורה, תוך חשיבות לשותפות מהשלבים הראשונים ולא רק כדי "לסמן וי". יש להפוך את היוצרות, לחשוב קודם כל על התשתיות, התחבורה והנגישות, ורק אז לתכנן את הבנייה עצמה.

שלישית, תעסוקה. פיתוח מתחמי תעסוקה בשכונות החדשות הוא בבחינת שינוי תפישה. לא עוד מרכזים רק בערים גדולות, אלא גם פיתוח מרכזי תעסוקה ביישובים קטנים יותר, מה שיפחית את כמות הנסיעות ויוביל בוודאות לאיכות חיים טובה יותר. זאת ועוד, בעידן הפוסט קורונה, יש יותר גמישות ניהולית ומחשבתית בנושא. צריך לנצל את המומנטום כדי לאפשר סביבת מגורים ועבודה קרובה לכלל תושבי היישובים.

לסיכום, חשוב לזכור שהדבר העיקרי בו נמדדת עוצמתם של היישובים הוא הלכידות הקהילתית. התחדשות עירונית תורמת תרומה מכרעת לחיזוק הקהילה - והנה מנוע צמיחה כלכלי וחברתי חשוב מאין כמוהו.

בחשבון אחרון, יש להעניק לרשויות המקומיות את הכלים להוביל את ההתחדשות העירונית בתחומן, ובכך לזרז וליעל תהליכים משמעותיים וחשובים לכלכלה הישראלית בכלל ולאיכות החיים היישובית בפרט.

הכותבת: קרן גרין, ראש המועצה המקומית קדימה צורן
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מושחתת
  תושב הכפר בקדימה 08/2021/05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קרן גרין מקדמת תב"ע באזור הכפר בקדימה ממניעים מאוד מפוקפקים (לא ברור בכלל למה) ושופכת מליונים על תכנון של בניה שרק תכניס את המועצה ליותר גרעון ממה שהיא עכשיו כשהבניה הזו רק תגרום ליותר צפיפות ותוריד את איכות ורמת החיים של התושבים בכפר במקום להשקיע יותר כסף בפיתוח האזור תעשיה שיכניס כסף למועצה היא משקיעה כסף בבניה של בתים חדשים ושכידוע המועצה מפסידה על כל בית ורק מרוויחה מאזור מסחרי המניע לעשות דבר כזה הוא מאוד מפוקפק ואני לא מבין למה אף אחד לא בודק את זה
  סגור