כסף וצרכנות

מסגרת האשראי תצומצם? זו ההחלטה הדרמטית שתתקבל השבוע

ועדת הכלכלה תדון ביום ראשון בצמצום מסגרות האשראי בהתאם לחוק להגבלת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל. כמו כן יידונו בביטול החרגת העיתונות המודפסת מחוק איסור פרסום מוצרי עישון, תבחן את מדיניות הממשלה לייבוא ויצוא קנאביס רפואי
מערכת ice |  3
עסקאות באשראי (צילום freepik)
בשבוע הבא בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ מיכאל ביטון תיערך ישיבת מעקב אחר תכנית האוצר והממשלה לסיוע כלכלי לעסקים קטנים שנפגעו בגל האומיקרון. כמו כן, הוועדה תדון גם בצו שדוחה בשנה את הצמצום במסגרות האשראי בכרטיסי האשראי, תכין לקריאה ראשונה את ההצעה לבטל את החרגת העיתונות המודפסת מחוק איסור פרסום מוצרי עישון, תבחן את מדיניות הממשלה לייבוא ויצוא קנאביס רפואי, תדון בתקציב המועצה לצרכנות ובנושאים נוספים.
ביום ראשון בשעה 10:00 הוועדה תדון בצמצום מסגרות האשראי בהתאם לחוק להגבלת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל. זאת בהמשך לישיבה שקיימה הוועדה בנושא לפני כחודש, בה דרש היו"ר ביטון לתקן את מתווה הצמצום כך שלא יפגע בחלשים. בעקבות זאת סיכם היו"ר ביטון עם שר האוצר אביגדור ליברמן ובתיאום עם בנק ישראל, כי הצמצום במסגרות האשראי יידחה בשנה, כלומר ישמר המצב הקיים של צמצום 55% מהמסגרות שהעמיקו הבנקים לציבור ב-2015, ולא פחות מ-7,500 שקל ללקוח. בשנה הבאה, מפברואר 2023 ועד ינואר 2024 הוסכם על צמצום ל-51% מהאשראי שנתנו הבנקים לציבור ב-2015 ומסגרות מתחת ל-8,500 שקלים לא יובאו בחשבון בחישוב המסגרות לצמצום.
 
הוועדה תדון בבקשת משרד התחבורה לתקן את התקנות העוסקות בייבוא רכב ושיווקו, תיווך ביבוא אישי ואגרות, שהותקנו מתוקף חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, שנועד לבצע רפורמה בענף. התיקונים נועדו להקל על העוסקים בתחום ולהתאים את התקנות להתקדמות הטכנולוגית.
בשעה 13:45 הוועדה תדון בבקשת משרד התחבורה לתקן את התקנות העוסקות בפעולות המותרות לבצע ברכב שלא במוסך או מוסך נייד, שהותקנו מתוקף חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, שנועד לבצע רפורמה בענף. בתיקון מבקש המשרד להרחיב את הפעולות שניתן לבצע באמצעות ניידת שירות של מוסך מורשה, כמו עדכוני תוכנה למחשב הרכב, תיקון או החלפת ידיות דלת, פקדי חלון ועוד.
בשעה 14:30 הוועדה תדון בבקשת משרד התחבורה להכין לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, המבקש לדחות בשנה את המועד האחרון להתקנת תקנות מתוקף החוק, עד סוף שנת 2022. החוק נכנס לתוקפו באוקטובר 2016, כאשר המועד המקורי האחרון להתקנת התקנות נקבע לסוף 2018, מאז ביקש משרד התחבורה לדחות את המועד שלוש פעמים, כאשר כעת מבוקשת הארכה רביעית. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי ההארכה דרושה "כדי למנוע מצב של ריק סטטוטורי" וכי העיכובים נגרמו בשל מערכות הבחירות השונות.
ביום שני בשעה 10:00 הוועדה תתכנס לדיון שיעסוק במדיניות הממשלה לייבוא וייצוא קנאביס רפואי. בשעה 12:00 – הוועדה תחל להכין לקריאה ראשונה שתי הצעות חוק המבקשות לבטל את החרגת העיתונות המודפסת מהאיסור על פרסום מוצרי טבק ועישון, האחת של חברי הכנסת עופר כסיף, איימן עודה, סמי אבו שחאדה וחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, והשנייה של ח"כ מוסי רז.
לפני כשלוש שנים אישרה הוועדה תיקון היסטורי לחוק שעסק בפרסום ומכירת מוצרי עישון, במסגרתו נאסר פרסום מוצרי עישון והוטלו הגבלות חמורות על מכירתם. עם זאת, באשר לעיתונות המודפסת נקבע הסדר שונה, שאפשר פרסום אך חייב פרסום מודעת אזהרה בגודל זהה. כעת מסבירים המציעים כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמחריגה את העיתונות המודפסת, ומבקשים לבטל את ההחרגה במטרה לצמצם את החשיפה של צעירים בפרט וכן של כלל הציבור לפיתוי שבפרסום.
יום שלישי, בשעה 09:00 הוועדה תקיים דיון מהיר בנושא הודעת לוריאל על סגירת מפעל החברה במגדל העמק. הדיון יתקיים לבקשת חברת הכנסת לימור מגן תלם וחברי הכנסת אופיר כץ, סימון דוידסון, מופיד מרעי, בני בגין, עלי סלאלחה וחיים ביטון. חברת וחברי הכנסת מסבירים כי החברה נימקה את הסגירה בתחזית לירידה בתפוקת המפעל עקב שינויים ברגולציה האירופית, מציינים כי הסגירה תפגע אנושות בפרנסתם של עשרות עובדים ומשפחותיהם ומבקשים לקיים דיון בנושא.
בשעה 10:30 – ביוזמת היו"ר, ח"כ מיכאל ביטון, תדון הוועדה בתקציב המועצה לצרכנות. בשעה 13:00 – הוועדה תדון בבקשת משרד האנרגיה להתקין תקנות מתוקף חוק משק הגז הטבעי, שנועדו להסדיר את חובות מסירת המידע של העוסקים במכירת ושיווק גז טבעי לרשות הגז הטבעי.
ביום רביעי בשעה 09:00 ביוזמת היו"ר ביטון תתכנס הוועדה לדיון מיוחד שיעסוק בתכנית של משרד האוצר והממשלה לסיוע כלכלי לעסקים קטנים שנפגעו בגל האומיקרון. הדיון יתקיים בהמשך לדיון משותף שקיימה הוועדה בשבוע שעבר עם ועדת העבודה והרווחה, בו דרשו הוועדות מהאוצר תכנית סיוע, ובו תבחן הוועדה את התכנית שהוצגה.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יבוא ויצוא קנביס
  אסתי 01/2022/29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי כל זה עקב דחיפה תיקווה חדשה לקדם את חברם התומך
  סגור
 • 2.
  צמצום מסגרת האשראי בדרך
  אחת, כאן בארץ 01/2022/29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צמצום תקרת שימוש במזומן כבר נעשה ורק הקומבינטורים שם למעלה חסינים מהכל וגם מהחוקים שהם עצמם מחוקקים
  סגור
 • 1.
  ממשיכים בשיטת נתניהו, נכנעים לתקשורת. רווחים מפרסום יות (ל"ת)
  Raffi 01/2022/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור