השוק

הבורסה במהלך מעניין: כך מנהלי הקרנות והמשקיעים ירוויחו

השער הקובע בנגזרים ייקבע בסוף כל יום מסחר, על בסיס מידע שוק עדכני או חישוב תיאורטי אשר ישקף את השווי הכלכלי של הנגזר, זאת בדומה לסטנדרטים המקובלים בעולם שיטת חישוב זו תקל על מנהלי קרנות, חברי הבורסה וציבור המשקיעים לשערך תיקי השקעות ולהשוות בין התשואות שלהם 

מערכת ice |  1
הבורסה לניירות ערך (צילום Magma Images)
החל מהיום (ראשון) אופן חישוב השער הקובע בנגזרים הנסחרים בבורסה יותאם לסטנדרטים הבינלאומיים, כאשר לכל נגזר ייקבע שער המשקף את שוויו הכלכלי, בסוף כל יום מסחר. אם היו בנגזר עסקאות או ציטוטי מחיר העומדים בתנאים שנקבעו, השער הקובע ייקבע על פיהם. אם לא היו בנגזר עסקאות או ציטוטי מחיר כאמור, הבורסה תחשב ותפרסם לאותו נגזר שער קובע תיאורטי.
שינוי זה נועד להביא לכך שאופן חישוב השער הקובע של נגזרים יהיה דומה לאופן בו מחושבים שערים אלו בבורסות לנגזרים בחו"ל. כלומר, במידה ואין מידע שוק עדכני לחישוב שער קובע, השער יחושב לפי שוויו התיאורטי של הנגזר.
 
חישוב שער קובע באופציות יתבסס, ככל הניתן, על מידע מהשוק, דהיינו על שערי עסקאות או ציטוטי קניה ומכירה בספר הפקודות, כפי שיהיו סמוך לפני סיום המסחר. במידה שאין מידע (עסקאות או ציטוטים) מהשוק או שמידע זה אינו עדכני, השער הקובע ייקבע לפי השווי התיאורטי של הנגזר - מודל PCP או שווי תיאורטי על פי נוסחת B&S, בשילוב נתונים ממודל המשמש לבניית משטח תנודתיות. חישוב שער קובע בחוזים עתידיים יבוצע לפי נוסחה למחיר עתידי של נכס הבסיס (Forward Price).
השינוי באופן חישוב השער הקובע בנגזרים יביא תועלת לכלל הגורמים בשוק ההון: מנהלי קרנות לא ייאלצו לשערך נגזרים לא סחירים על בסיס מודל פנימי, אלא יתבססו על השער הקובע שיחושב ויפורסם על ידי הבורסה ויהווה שער אחיד לכל הגורמים בשוק, לחברי הבורסה תהיה בקרה טובה יותר על תיקי השקעות הכוללים נגזרים, זאת על בסיס רווח\הפסד יומי מדוייק יותר מהקיים, ולציבור המשקיעים תתאפשר השוואה נאותה בין התשואות שישיגו מנהלי השקעות שבתיקיהם כלולים גם נגזרים. השינוי עונה גם על צרכי הגופים המוסדיים והצפי הוא שבעקבותיו תגדל פעילותם בשוק הנגזרים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קראתי עד הסוף ונהפכתי לאבוקדו. (ל"ת)
  רז 01/2022/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור