השוק

שטראוס תתאושש מהמשבר? אלו הצעדים חסרי התקדים שתנקוט

בדיון בוועדת הבריאות בנושא התפרצות חיידק הסלמונלה במוצרי שטראוס-עלית, ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הבהירה: "אין כרגע כל תחלואה בסלמונלה הקשורה למוצרי עלית", מנכ"ל החברה: בוחנים את האפשרויות"

מערכת ice |  7
אייל דרור מנכ"ל שטראוס (צילום ויקיפדיה, סיוון פרג)
בעקבות גילוי הסלמונלה במפעל השוקולד של שטראוס-עלית והליקויים שהביאו להשהיית אישור פעילות המפעל ע"י משרד הבריאות, התכנסה הבוקר ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן לדון בנושא. נציגי משרד הבריאות אמרו בדיון כי עד כה טרם התגלה מקור ההתפרצות של חיידק הסלמונלה שזוהה ע"י שטראוס במפעל בנוף הגליל.
 
יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן: "כשמנהיגה של חברה - עופרה שטראוס - אומרת סליחה, מסתכלת בעיניים ומתנצלת לעם ישראל - אני יודעת שיש פה על מי לסמוך ושיש פה אחריות. מעריכה מאוד את האמירה הזו.
 
 
בעקבות הגילוי של הסלמונלה, מצאו את עצמם ילדים רבים חולי צליאק שממתינים כל השנה לתקופה הזו של פסח למוצרים ללא גלוטן ואוגרים כך לכל השנה - ללא מוצרים. קיבלנו בלשכה פניות רבות בנושא ובקשה לדאוג לכך שיחזור להיות קו נקי במוצרים ללא גלוטן. קוראים לחברת שטראוס לבוא לקראת אותם הורים ולעשות מעשה שמאוד בריאותי וחברתי לטובת הילדים חולי הצילאק". 
 
ד"ר שרון אלרועי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה בדיון כי יש 69 מקרים של סלמונלה מרגע שהתחיל הריקול עד להיום. מתוכם היו 18 מאושפזים. לדבריה, בכל עת ועונה הימצאות סלמונלה מחייבת דיווח למשרד הבריאות וכרגע בגלל האירוע נמצאים בתהליכים לרצף את הדגימות ולבדוק אם יש קשר. פרייס אמרה כי אין כרגע כל תחלואה בסלמונלה הקשורה למוצרי עלית. עוד אמרה כי לא בהחלט שגם בסוף הליך הבדיקות של המשרד והחברה יוודע מה המקור המדויק של החיידק. ד"ר פרייס אמרה כי במסגרת הליך הבדיקות, גם משרד הבריאות עושה את הבדיקות שלו ובוחן האם ההנחיות כמה יש לדגום אצל מפעלים צריך להשתנות. 
 
ראש שירות המזון הארצי במשרד הבריאות, פנינה אורן שניידור, אמרה בדיון שהמפעל כשל שעשה שינויים של תחזוקה ובהתאמה לכך לא הותקן אבטחת האיכות של המוצר, "היה במפעל אירוע של כניסת יונים למפעל. האירוע טופל מיידית ע"י המפעל והוזמן מדביר אבל לא ראינו עדות לכך שנבחנו המוצרים שיוצרו בתקופה שהיו יונים במפעל. היה כשל נוסף באחד מחומרי הגלם שלא נבדק וזה ברכיב שומן של החלב. מנהל בטיחות מזון לא היה בחצי שנה האחרונה במפעל. המפעל יהיה סגור עד שיוכיח לנו שתיקן את כל הליקויים".
 
 
אייל דרור, מנכ"ל שטראוס, הגיב בפתח דבריו לבקשת יו"ר הוועדה ואמר כי גם הם מקבלים המון פניות ובוחנים את האפפשרות לעשות משהו מיוחד עבור חולי צליאק שיהיה קו נקי. בנוגע לסגירת המפעל בעקבות גילוי הסלמונלה, אמר "ברגע שהבנו שיש מוצרים שיש בהם סלמונלה, עשינו את המהלך כי זו האחריות שלנו - היום שאנחנו רואים את הממצאים זה נבחן באור שונה".
 
עוד הוסיף: "מכיוון שהליך הבדיקה לוקח זמן - פרק זמן ארוך בשביל לחכות, יצאנו בהודעה כבר לפני הבדיקות. לקחנו אחריות ובכל התהליך היינו בצורה הכי שקופים מול הציבור. אנחנו מתחילים בהליך שיפוץ של המפעל ונחזיר את כל המוצרים. עשינו אלפי בדיקות ואנחנו מבינים את הסיבות והאזורים שזה קרה - אין לנו דברים שיצאו לשוק עם סלמונלה. יש לנו 100 אנשי איכות ובטיחות המזון. יש מנהלת שנמצאת בתפקידה שאחראית על כך. הייתה אחת מהצוות שעזבה ומישהו אחר לקח את זה על עצמו".
 
ד״ר רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים אמר בדיון כי שטראוס כמו כל התעשייה הישראלית מייצרים מזון באיכות גבוה ולראייה רקורד של ייצור נרחב שנים רבות. אבטחת האיכות של שטראוס עלתה על התקלה במועד ולראייה שלא יצאה סחורה פגומה לשוק. לדבריו, יש לוודא שמשרד הבריאות מסדיר במקביל את הפיקוח על ייבוא מזון לישראל. "אינני יודע כיצד יפעל המשרד אם יתברר שליצרן טורקי/תאילנדי או כל מקום אחר היה מקרה דומה? האם למשרד תהייה נגישות למפעל כדי לבדוק שהריקול בוצע לכל המוצרים החשודים ומה התהליכים שקרו והלקחים שיושמו".
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שטראוס עלית
  שחר 05/2022/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאוד מאמין שמהמשבר הנוכחי תצא חזקה יותר. המון בהצלחה
  סגור
 • 5.
  חמור לבן בא
  היום 05/2022/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרידו את הזבל מהמדפים ויש פתעם שוקולד טעים ומגון הללויה
  סגור
 • 4.
  בטח קיבלה תזרים מיוניליוור /בלאקרוק (ל"ת)
  עוד חירטוט 05/2022/09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לקרוא ול להאמין
  א.ח.ד 05/2022/09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  1. היו 69 מקרי סלמונה מאז הריקול ואף אחד לא ממוצרי עלית - אפשר לקבל הסבר 2. אם לא יודעים את מקור הזיהום איך אפשר להצהיר שכל הליקויים תוקנו. 3. אם יש לשטראוס 100 (!!)עובדי איכות ובטחון המזון, איך ברח להם החיידק? 4. אם ספק של עלית התלונן על הזיהום והתעלמתם , אפשר לקבל הסבר? 5. רכשתי חבילות של שוקולד פרה, אפשר לדעת איך לקבל את כספי בחזרה? כאשר יו"ר הכנסת משבח יצרנית ממתקים , מנכ"ל התאחדות התעשיינים תומך ללא היסוס בחבר ההתאחדות שבוודאי משלם דמי חבר גבוהים, משרד הבריאות מגיב לאט והנהלת החברה מצטערת עם משרד יח"צ שעובד שעות נוספות הרי ברור ש הצרכן הישראלי אכל מרורים ולא ממתקים.
  סגור
 • מיני סלמונלה
  חיים 05/2022/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מינים שונים של חיידקי סלמונלה. כנראה לא נמצאו חולים מסוג שנמצא בעלית
  סגור
 • 2.
  חחח יש על מי לסמוך? (ל"ת)
  התנהלות שערוריתית 05/2022/09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  שטראוס עשר
  אביאל 05/2022/09
  הגב לתגובה זו
  1 3
  חברת שטראוס ייצאה הוגנת כלפיי צרכנייה וגם טרחה להיתנצל ולדאוג לצרכנים אין סיבה להפסיק לייצר תדברים שאנחנו אוהבים ומתגעגעים
  סגור