השוק

בנק לאומי יוצא להנפקת מניות ענקית ב-2 מיליארד שקל

הגיוס של לאומי נועד לאפשר לו להמשיך לגדול בעולמות האשראי, וזאת לאחר שברבעון הראשון הגיע קרוב מאוד (מרחק של 0.4% בלבד) ממגבלת ההון הרגולטורי
ניצן כהן |  1
חנן פרידמן (צילום Magma Images, אורן דאי)
לאומי זקוק לכסף משתי סיבות שהופכות לסיבה אחת. ברבעון הראשון של השנה הגיע הבנק קרוב מאוד למגבלת הלימות ההון המינימלית שקבע בנק ישראל על פי כללי באזל.
בחודש אפריל הכיר הבנק ברווחי מכירת לאומי ארה״ב מה שהרחיק אותו ממגבלת ההון אך לא מספיק כדי לאפשר לו לעמוד בהוראות הרגולטוריות ולפתח את העסקים.
 
האופציה שעמדה בפני לאומי הייתה או לגייס אג״ח קוקו אבל זה חוב שנושא ריבית בתקופה לא טובה. להפסיק לחלק דיווידנדים ולהסתבך עם בעלי המניות או לעשות את המהלך הכואב מאוד של הנפקת מניות שברך כלל הוא המוצא האחרון בבנקים. לאומי החליט ללכת על האופציה של הנפקת המניות. 
תיק האשראי של לאומי גדל ברבעון הראשון ב-7.6% לאחר שעלה ביותר מ-15% ב-2021 ואלה שיעורי עלייה שמחייבים אותו לצאת לגיוס.
 
גורמים המעורים בפרטים מסרו כי ההנפקה תאפשר את חיזוק בסיס ההון, וזאת נוכח פער העיתוי בין הירידה בשווי אגרות החוב (המשפיעה מיידית) לבין הקיטון בהתחייבות לפנסיה (תרומה להון הנפרשת על פני שמונה רבעונים). מבחינה מהותית, מדובר בפער עיתוי בלבד. ברמה החשבונאית והכלכלית, היקף הירידה באיגרות החוב דומה להיקף הירידה בהתחייבות הפנסיונית. התשואה על ההון של לאומי הגיעה ברבעון הראשון של 2022 ל-15.6% ויחס היעילות עמד על 46.6%.
את הגיוס מובילים בנק ההשקעות סיטי, ג'פריס וברקליס.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אין כמו לצאת להנפקה לפני שהכל נשרף (ל"ת)
  בנגלי 06/2022/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור