חדשות

כך אביב גפן השפיע על הקמת הממשלה

ח"כ ניר אורבך הודיע באופן רשמי על הצטרפותו לממשלת השינוי בפוסט  ארוך בפייסבוק. באחת הפסקאות, אורבך כתב על ההחלטה: "עם הנצח מפחד מתיקו". סמוטריץ': "אוסף קלישאות נבובות". מה הקשר לזמר?
אביחי דלאל |  2
אביב גפן (צילום פלאש 90/מרים אלסטר)
ניר אורבך הצטרף באופן רשמי לממשלת השינוי הנרקמת. בפוסט שכתב היום (שלישי) בדף הפייסבוק שלו, אורבך מסביר על ההחלטה שלו מדוע הצטרף למהלך אחרי התלבטות קשה ואיך הזמרים אביב גפן ואברהם פריד השפיעו עליו. אורבך הותקף על ידי סמוטריץ' שיצא  נגדו עם ההודעה.
אורבך כתב בפייסבוק: "החלטתי לסיים את התיקו בפוליטיקה הישראלית. החלטתי להצביע בעד ממשלת האחדות. תיקו הוא מונח תלמודי המבשר על סיום דיון באי הכרעה בין אמוראים או תנאים כאשר לא ניתן לענות תשובה על שאלה באופן מוחלט. עם תחושה זו אני מסתובב בשנתיים האחרונות. אחרי אלפיים שנות גלות זוהי מציאות חיינו, עם כל הקושי שבדבר הגיעה העת לשים סוף לתיקו הזה. אני צועד בדרך הזו לא בלב שמח או בנפש חפצה, אני צועד בדרך הזו דווקא בגלל שהיא לא ברורה, אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. עם הנצח מפחד מהתיקו".
אורבך המשיך: "הכל כבר נכתב ונאמר ונטחן עד דק. אזרחי מדינת ישראל הלכו בשנתיים ארבע פעמים לקלפי. דור העתיד של מדינת ישראל, הילדים שלנו, הצביעו בשנתיים האחרונות 4 פעמים לכנסת. דמוקרטיה לא לתפארת מדינת ישראל. זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחוייבת במציאות החיים בה אנו קמים בוקר בוקר, למעלה מ-700 ימים של חוסר יציבות שילטונית, במשבר אזרחי, בשיח אלים, בתחושה של כאוס. על סיפה של מלחמת אחים. כבר לא אור לגויים. נדמה כי הגענו לתיקו הזה כי שכחנו מאין באנו ולאן אנו הולכים ולפני מי אנחנו עתידים לתת דין וחשבון. אחרי תיקו בלתי נגמר בשלה השעה לנסות לנסח מחדש את אתגרי החזון הציוני, את המכנה המשותף של החברה בישראל בשנים הבאות".
אורבך המשיך: "מראשיתה כללה בתוכה האידיאולוגיה הציונית את יצירתה של 'חברת מופת' - חברה אידיאלית בארץ ישראל שתהיה צודקת יותר וטובה יותר מחברות אחרות. משמעותה של 'חברת מופת', וכיצד מעצבים אותה היתה אחת הסוגיות המרכזיות עליה כתבו רבים מהמנהיגים והוגי הדעות הציוניים, והיא נוגעת בשאלות של אחריות המדינה לאזרחיה, אחריות האזרחים כלפי המדינה, סולידריות חברתית, כלכלה, אי שיוון ועוד. חברת מופת יכולה להכיל ימין ושמאל בבית אחד. חברת מופת צריכה להקיא מתוכה כוחות שוליים. בתוך חברת המופת הזו לציונות הדתית, על ערכיה הנצחיים של עם, תורה וארץ, צריך להיות מקום מרכזי. לצערי גם הציונות הדתית הפוליטית ממנה באתי זאת שידעה לשתף פעולה עם ימין וגם עם שמאל איננה עוד, היא נוכסה ע"י כוחות שאינם מייצגים אותי או את הקהילה ממנה באתי. לצערי אין חוט המקשר בין הציונות הדתית הממלכתית לבין מפלגת הציונות הדתית. זו לא דרכנו. זו לא דרכי. זה לא בית המדרש שלי".
אורבך סיפר על כך שהעדיף ממשלת ימין וכתב: "לא סוד הוא שהעדפנו ופעלנו להקמת ממשלת ימין. אני מגיע מהימין האידיאולוגי ושם אני מתכוון אי"ה לפעול. בהמשך למאמצים שממושכים של חברי נפתלי בנט להקים ממשלת ימין, אני עד הימים האחרונים עשיתי ככל שביכולתי בשביל שתוקם, כולל פעולה אקטיבית שאף ח"כ מהימין לא עשה. אבל לא לעת הזאת הגעתי למלכות. זוהי ככל הנראה קריאת השכמה. כי מדינת ישראל והחברה הישראלית יצליחו להתקיים פה רק אם נחזור לבסיס כמו באגדת חז"ל הידועה: היה היו שני אחים ולהם חווה משותפת. אחד נשא אישה ונולדו לו עשרה ילדים והשני נותר רווק ולכן חילקו ביניהם את החווה. בכל לילה כל אחד לקח מהתבואה שלו והעביר לשדה של אחיו מתוך מחשבה שהאח השני צריך יותר את הפרנסה ממנו. באחד הלילות בעודם מטפסים להביא את האלומות זה לזה נפגשו שני האחים בפסגת הגבעה. הם הבינו מיד מה קרה, נפלו זה לזרועותיו של זה, בכו התחבקו והתנשקו".

ניר אורבך  (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עוד הוסיף כי: "זו הגבעה המכונה הר הבית, אשר עליה בחר הקב"ה לבנות את בית מקדשו. הממשלה החדשה שתקום היא ממשלה שמטרתה לנסות ולחבר ביננו, שנדאג אחד לשני, שנכבד אחד את השני, ממשלה שתוכל להעביר תקציב, לדאוג לאזרחים שלה ולצרכים שלהם, לראות אותם ולשים אותם במרכז. ממשלה שתיתן מענה לתושבי לוד, רמלה, עכו ושאר הערים המעורבות בזמן אמת, שתדע להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון. שתדאג לכבד את האחר גם אם הוא חושב אחרת".
אחת ההשפעות על ההחלטה היה הזמר אביב גפן, אורבך סיפר: "לפני ימים מספר התקיים בירושלים אירוע מכונן. על במה אחת הופיע גדול המוסיקה היהודית אברהם פריד יחד עם כוכב המוזיקה הישראלית אביב גפן. חיבור שאם מישהו היה מדמיין אותו לפני מספר שנים היו אומרים לו שהוא הוזה. אביב גפן שעל שיריו גדל דור שלם הכי רחוק מחיבור למסורת ישראל ולתורת ישראל, עמד כשכיפה לראשו ושר יחד עם אברהם פריד את השיר מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב. ישבתי שם בקהל והבנתי שאפשר גם אחרת. אפשר לעשות שינוי, אנחנו רוצים שינוי, וממשלת שינוי, עם כל הקשיים והסכנות והאתגרים והמורכבויות, יכולה להיות דבר טוב לעם ישראל בעת הזאת. הלוואי הלוואי שלא נכאב ואיש אחיו יאהב".
אורבך סיכם בתפילות וציטוטים מהכתוב: "'אותותינו לא ראינו, אין עוד נביא, ולא איתנו יודע עד מה' (תהילים) מאז שאין נביא בישראל אף אחד לא יודע את התשובה הנכונה. בין ערעור המדינה ובין ממשלה שנשענת על מנסור עבאס בחרתי במה שנראה בעיני כטובת המדינה. כדי שלא נגיע להתפרקות- אנחנו לוקחים אחריות. כדי שלא תמשיך ההתפוררות אנחנו נוהגים בממלכתיות. אלו הערכים שעליהם גדלתי. אני מתפלל לקב"ה שאכן, ההחלטה שקיבלתי, היא ההחלטה הטובה והנכונה ואני מלא תקווה שאכן כך. 'יהי רצון מלפניך ה' א-לוקינו וא-לוקי אבותינו שתוליכנו לשלום ותצעידנו לשלום ותדריכנו לשלום ותגיענו למחוז חפצינו לחיים ולשמחה ולשלום'".
 
יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ' לא אהב בלשון המעטה את ההחלטה של אורבך ויצא במתקפה חסרת מעצורים: "רוב מניין ובניין רבני, מנהיגי ומצביעי הציונות הדתית, שמתנגדים בכל תוקף לבגידה בערכים ובבוחרים ולהקמת ממשלת שמאל-תומכי טרור, הם לא הציונות הדתית של ניר אורבך. רק הוא כמובן. רציתי לכתוב שהוא אפס. אבל הוא שחצן חצוף, שקרן, ורודף כבוד ותפקידים שאם היה מקבל שיריון אצלינו היה בא מיד. תקראו. זה חשוב כדי להבין את התהליך ההתנתקות שעוברת ימינה. אוסף קלישאות נבובות, שיטחיות ומלאות סתירות פנימיות של איש מבולבל שאיבד את הדרך. תגיד ניר, אם ממשלת 'האחדות' היא כזה דבר טוב לכתחילה כמו שאתה כותב בערגה בפוסט הזה למה הלכתם עליה רק בדיעבד אחרי שלא הצלחתם להקים ממשלת ימין? ואחרון חביב והכי חשוב: בהתנערותו מהציונות הדתית אורבך עושה לה שירות טוב ומנקה אותה מאחריות. הציונות הדתית לא בוגדת בערכיה ונשארת נאמנת למחנה הלאומי. הוא מוציא עצמו במפורש ממנה ומייצג למעשה רק את עצמו. הוא ושותפיו לעריקה יעלמו והציונות הדתית תמשיך להוביל ולהנהיג בע"ה בדרכה וערכיה". 
לאחר מכן, סמוטריץ'  התייחס לציוץ הראשון שלו וכתב: "יש רגעים שבהם חייבים למחות. אורבך בחוצפה פגע בכבודם של רוב מניין ובניין רבני, מנהיגי, ואנשי הציונות הדתית. הם כואבים, שבורים ונבגדים מעצם המעשה של אורבך, שמוסיף חטא על פשע ומבקש גם להוציא אותם מחוץ למחנה. את כבודם אני דורש במחאה החריפה הזו. לא את כבודי".
 
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בניגוד לאביב זה בשביל הכיסא של בנט ויותר דומה לגונן שגב
  דתי לאומי מפוחד 06/2021/08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההבדל הגדול שאביו גפן בא לשיר עם אברהם פריד ביחד בכנות מתוך תקווה לאחד את הלבבות, בניגוד לנבחרי השמאל שבאו לבנט ואמרו לו בוא תצטרף לאמירה החשוב "רק לא ביבי" ותדיר את כל בוחרי הליכוד וניתן לך את הכיסא הנכסף בתמורה לזה שאנחנו נשלוט עליך. ובנט מצידו לא עמד בפיתוי ונתן לעבאס 500000000 ש"ח על חשבון הילדים שלנו! פלוס בונוס לתומכיו סולחה לשנתיים על כל העברות בניה בשטחים. ולזה הוא קורא ימין ציוני דתי...
  סגור
 • 1.
  אתלטיקו מדריד פנתה לשמאל הרקוב להדיח את מסי מברצלונה
  מה גוסטו ביבי 06/2021/08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כי קשה לנצח את מסי
  סגור