נדל"ן ותשתיות

דירה חדשה וטסלה? רוכשי דירות בדרישות שלא היו בעבר

עלייה בדרישת רוכשי הדירות לעמדות טעינה לרכבים חשמליים, כ-15% מהרוכשים שואלים על עמדות טעינה כבר במעמד הרכישה. מנכ"ל פרשקובסקי: "בעיה שיש להיערך אליה כבר מהיום ויפה שעה אחת קודם", בעלי אלטנוילנד: "לוקחים בחשבון את הצרכים שיש לדיירים בהווה ובעתיד"

מערכת ice | 
טעינת טסלה (צילום טסלה)
בשנים הקרובות צפויים להיכנס למשק הישראלי עשרות אלפי כלי רכב חשמליים, מגמה אשר תלך ותגבר בעתיד ולפי התחזית של מרכז המחקר והמדע של הכנסת, נתח השוק לרכבים חשמליים בישראל צפוי לעלות ל-26% ב-2025 ולהגיע לכך שבשנת 2030. כ-84% מכירות רכבים חדשים- יהיו רכבים חשמליים.  המשמעות היא שעד שנת 2025 מספר הרכבים החשמליים בישראל צפוי להגיע לכדי 228 אלף רכבים חשמליים בישראל.
על רקע נתונים אלו ולאור אופי הבנייה והמגורים בישראל, מוערך כי מרבית האוכלוסייה תבחר לטעון את הרכבים האמורים בביתם הפרטי או במקומות העבודה ולכן קיימת חשיבות רבה בהכנת תשתיות לטעינת רכבים במבני מגורים עוד בשלבי הבנייה, שכן הוספת תשתית לטעינת רכבים חשמליים בחניוני הבניינים לאחר סיום הבנייה תהיה מורכבת עד בלתי אפשרית עקב המורכבות ההנדסית והצורך בהסכמת דיירים הנגזרת מכך.
 
ולכן בחברת אלדר שיווק מעריכים כי הביקוש לעשרות אלפי עמדות טעינה יגדל משמעותית בתוך פחות מעשור. "כבר היום", טוען רוני כהן, מנכל אלדר שיווק, כי כ-15% מהמתעניינים ברכישת דירה חדשה שואלים במעמד המכירה, אם תהיה עמדת טעינה לרכבים חשמליים בחניונים. אלא שלהערכתנו יהיה מחסור לעמדות טעינה בפרויקטים החדשים למגורים.

*מתוך דוח של משרד השיכון
צריך להבין שכיום, הדרישה היא שהקבלן יספק בפרויקטים חדשים למגורים כ-30 עמדות טעינה, ועד כ-50% ממקומות החנייה (הקצאה שמשתנה מעיר לעיר בהתאם למדניות העירייה). לדברי כהן, חלק מהיזמים מעריכים כי כמות החניות החשמליות לא תספיק וכבר נערכים לאספקת יותר מקומות חנייה לרכבים חשמליים.
חיים קראדי מנכ"ל פרשקובסקי מניבים מסביר: "העולם הולך לקראת חישמול מכוניות ובשנת 2030 הרוב המוחלט של המכוניות בכביש – יהיו מכוניות חשמליות ולכן יש להיערך כבר היום לעמדות טעינה בבנייני מגורים בשכונות חדשות. נכון להיום, אנחנו חוששים שלחברת החשמל אין את היכולת לספק כאלו כמויות כאלה של חשמל, זו בעיה שיש להיערך אליה כבר מהיום ויפה שעה אחת קודם".
לדברי סתיו שמולביץ', סמנכ"ל הנדסה בקבוצת יוסי אברהמי, "בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי נרחב במערך התחבורה בישראל ומעבר של רבים לשימוש ברכבים חשמליים. לכן אנחנו לא ממתינים לדרישה מהרשויות וחשוב לנו להתאים את הפרויקטים שלנו לעתיד המתהווה. בפרויקט עתידי שלנו בתל אביב מתוכננות עמדות הטענה לרכבים חשמליים בכל חניה וכן עמדות הטענה לאופניים חשמליים לשימוש הדיירים"
לדברי ערן לוי, מנכ"ל ובעלים משותף בחברת אלטנוילנד: "אנחנו בונים באיזורים כמו נוה צדק והוד השרון וקהל היעד שלנו מחפש פעמים רבות את החדשנות והטכנולוגיה בדירה או בבניין, לכן אנחנו לוקחים בחשבון את הצרכים שיש לדיירים בהווה ובעתיד הנראה לעין. ברוב הפרויקטים שלנו ישנו חניון רגיל עם עמדת הטענה לרכב חשמלי בכל חנייה, כאשר העמדה משויכת לחשבון החשמל הדירתי. בשל מצוקת המקום בתל אביב, ישנם פרויקטים בהם לא נוכל לבנות חניון רגיל ונצטרך לבנות חניון רובוטי וגם בחניון כזה אנחנו כבר מתכננים מערכת הטענה חכמה לרכבי הדיירים".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה