נדל"ן ותשתיות

נדל"ן לעשירים בלבד? זה השכר שתצטרכו כדי לזכות במכרז

על פי סקירת הכלכלנית הראשית, השכר הממוצע של הזוכים במכרז 'מחיר למשתכן' ברמת גן, עמד על 38 אלף שקל. ירידה של  אחוז ברכישת הדירות במרץ 2022, קרית מלאכי זינקה ברשימת הערים המבוקשות
כפיר אדר |  1
הנדל"ן רותח (צילום פלאש 90, freepik)
סקירת הכלכלנית הראשית שפורסמה היום (חמישי) וסוקר את שוק הנדל"ן במהלך חודש מרץ, חשפה כי בסך הכל נרכשו 12.6 אלף דירות, ירידה של 5 אחוז בהשוואה למרץ אשתקד, לצד גידול של 18% בהשוואה לחודש הקודם, המתאפיין במיעוט ימי עבודה.
בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי הסתכם מספר העסקאות בשוק החופשי בחודש מרץ ב-11.3 אלף דירות, ירידה של 2% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד וגידול של 14 אחוז בהשוואה לחודש הקודם. בארבעת החודשים האחרונים (דצמבר 2021-מרץ 2022) מאז הועלה מס הרכישה על משקיעים, נבלם קצב הגידול המהיר בסך העסקאות בשוק החופשי, כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת.
 
בפילוח גיאוגרפי נמצא כי באזורי הביקוש במרכז הארץ הירידה במספר העסקאות בשוק החופשי הינה בשיעורים חדים יותר, כאשר מנגד באזורי הפריפריה נרשם גידול בעסקאות. רכישות המשקיעים בחודש מרץ הסתכמו באלפיים דירות, ירידה של 21 אחוז בהשוואה למרץ אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם זהו גידול של 26% ,המושפע במידה רבה הן ממיעוט ימי העבודה בחודש פברואר והן ממבצע מכירות "פריסייל" בפרויקט גדול בקריית מלאכי, אשר הזניק עיר זו למקום השני (מהמקום ה-60 בחודש פברואר) בדירוג רכישות המשקיעים בחודש מרץ. 
מכירות המשקיעים בחודש מרץ הוסיפו לשמור על רמה גבוהה יחסית, אשר עמדה על 2.6 אלף דירות, גידול מתון של אחוז בהשוואה למרץ אשתקד וגידול של 12% בהשוואה לחודש הקודם. "מלאי" הדירות בידי משקיעים התכווץ גם בחודש מרץ, במהלכו נגרעו מ"מלאי" זה כ-700 דירות, בהמשך לירידות דומות שנרשמו בחודשים דצמבר 2021-פברואר 2022 ,לאחר הכבדת מס הרכישה.
מכירות הקבלנים בחודש מרץ הסתכמו ב-4.7 אלף דירות, מזה 1.3 דירות נמכרו במסגרת "מחיר למשתכן". בהשוואה למרץ אשתקד ירדו מכירות הקבלנים ב-11% כאשר בשוק החופשי בלבד שיעור הירידה נמוך יותר ועומד על 4 אחוז בסך הכל. רכישות "דירה ראשונה" בחודש מרץ בשוק החופשי הסתכמו ב-5.2 אלף דירות, גידול של 25 אחוז בהשוואה למרץ אשתקד והרמה השניה בגובהה ברכישות אלו בעשר השנים האחרונות. אזורי הפריפריה היו אלו שהובילו את הגידול ברכישות אלו.
לראשונה התבצעו מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" בר"ג (תל-השומר). השכר הממוצע למשק בית של הרוכשים בפרויקט זה בר"ג עמד על רמה גבוהה של 38 אלף שקל. מחצית מהרוכשים מועסקים בענף ההיי-טק. רכישות משפרי הדיור בחודש מרץ הסתכמו ב-1.4 אלף דירות, ירידה של 15 אחוז בהשוואה למרץ  אשתקד וגידול מתון של 3 אחוז בהשוואה לחודש הקודם.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בושה
  אבי 05/2022/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדינת חלם
  סגור