מדדים ומחקרים

שלא ינצלו אתכם: הפער בהעלאות השכר במגזר הציבורי לפרטי

סקר חדש: רק 19% מעובדי המגזר הציבורי השיבו כי קיבלו העלאת שכר בשנה החולפת, לעומת 45% במשק כולו. "נורת אזהרה לקובעי המדיניות"
מערכת ice | 
עליה בשכר העבודה (צילום עריכת אייס)
אחד היתרונות המובהקים והידועים המיוחסים לעבודה במגזר הציבורי הוא היציבות והשקט התעסוקתיים המאפיינים אותו, לעומת השוק הפרטי שנחשב סוער ודינמי. סקר חדש שערכה חברת המידע העסקי Coface Bdi בקרב 300 אלף מועסקים במשק העלה ממצאים מעניינים ששפוכים אור העל השינויים שעברו העובדים בשנה החולפת.
מתוך הסקר עולה כי 66% מעובדי המגזר הציבורי מעידים כי הם מחפשים עבודה, זאת לעומת 44% במשק כולו. רק 42% מעובדי המגזר הציבורי יודעים מה הציפיות מהם במקום העבודה, לעומת 78% במשק כולו, ורק 41% מעובדי המגזר הציבורי סבורים כי יש להם השפעה במקום עבודתם, לעומת 67% במשק כולו.
 
בכל הנוגע לקשר של עובדי המגזר הציבורי עם המנהלים עולה כי 35% בלבד מעובדי המגזר הציבורי חשים כי המנהלים שלהם מכירים אותם כאדם, לעומת 70% במשק כולו. למרות כל אלה 33 % מהם בוחרים להישאר במקום העבודה בגלל "ביטחון תעסוקתי", לעומת 25% במשק כולו.
גם עובדי המגזר הציבורי סובלים מהפקקים המכבידים, ונראה שאף יותר מעובדי המגזר הפרטי - 55% מהם השיבו כי פקקי התנועה משפיעים על התפוקה שלהם בעבודה, לעומת 37% במשק כולו. 57% מעובדי המגזר הציבורי השיבו כי פקקי התנועה משפיעים על מצב הרוח שלהם, לעומת 47% במשק כולו.
 
יחד עם זאת, מודל העבודה ההיברידית, שתופס תאוצה במגזר הפרטי - לא פסח על המגזר הציבורי ו -49% השיבו כי מודל העבודה השתנה בעקבות הקורונה, והוא כעת גמיש יותר ומאפשר עבודה מהבית ומהמשרד.  17% מעובדי המגזר הציבורי השיבו כי כיום יש יותר איזון בין זמן עבודה לפנאי, לעומת 25% במשק כולו.
גם בסוגית השכר עובדי המגזר הציבורי מרוצים פחות. העלאות שכר מתרחשות בד"כ בתדירות גבוהה יותר במגזר הפרטי מאשר במגזר הציבורי, ואכן רק  19% מעובדי המגזר הציבורי השיבו כי קיבלו העלאת שכר בשנה החולפת, לעומת 45% במשק כולו. כמו כן, 39% מעובדי המגזר הציבורי סבורים כי הם מקבלים שכר הולם לעומת 47% במשק כולו.
 
"הממצאים העולים מהסקר הם נורת אזהרה לקובעי המדיניות. שכן, לעובדי המגזר הציבורי אלטרנטיבות ואפשרויות רבות ואטרקטיביות לעבודה בשוק הפרטי, ככל יתר העובדים במשק" אומרת תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת המידע העסקי Coface Bdi, "אם המעסיקים במגזר הציבורי לא ישכילו לבצע, למרות יתרון היציבות התעסוקתית המאפיין אותו, את השינויים המתאימים והנדרשים בדומה למגזר הפרטים - הם עשויים לאבד לא מעט עובדים מיומנים ואיכותיים".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה