קריירה ולימודים

מחסור במורים? "בעשור האחרון נכנסו יותר מורים מתלמידים"

מסגרת כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה, בכירים במשרד האוצר והחינוך התייחסו לעיצומים ולדרישות המורים והאוצר. 

מערכת ice |  1
יפה בן דוד הסתדרות המורים (צילום פלאש 90/ נתי שוחט, מארק ישראל סלם פול)
במסגרת מושב "תפקידי מערכת החינוך בראי שוק העבודה", שהתקיים היום התייחסו בכירים בחינוך ובאוצר למחלוקת שגוררת את מחאת המורים והגננות בימים האחרונים.
מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר מתיחסת היום לטענותיה של יפה בן דוד על מצב כוח האדם במערכת החינוך וטוענת, "המשרד עסוק בימים אלה בתוכניות רבות - אנחנו בהחלט מכירים את השינויים הטכנולוגיים, התפתחות התעסוקה וצורת התעסוקה ושינוי האופי של הדור".
"התהליכים הגלובליים שמשפיעים על הצלחה כלכלית. אנחנו מודעים היטב למיומנויות הנדרשות מהם: גידול במשימות המחשבתיות המורכבות, חשיבה ביקורתית ויצירתית. כל הכישורים החברתיים של שיוט וקבלת החלטות שבלעדיהן אי אפשר להצליח בעבודת צוות ועבודה בתעשיות המתקדמות...אנחנו מתמקדים באיזון נכון בין ידע למיומנויות לגישות וערכים שהתוצאה שלהם תהיה פיתוח יכולות להתמודדות עם האתגרים המורכבים למציאות המשתנה. מערכת החינוך חייבת להתאים את עצמה באופן מהיר מאוד כדי שלא נקלע ללא כישורים מתאימים".
"זכיתי להיות מנכ"לית של שרת חינוך שמאופיינת בתפיסה חינוכית מוצקה, אומץ ניהולי ומובילה מהלכים עצומים. על פי רוב כששר עושה רפורמה היא בדרך כלל תופסת את כל הקדנציה. במקרה הזה השרה נגעה בכל הרצף: החל מהגיל הרך, העברת המעונות למשרד החינוך שגם לזה תהיה משמעות ועד הקמת אוניברסיטה בגליל. יש לה מה לומר ואומץ לבצע".
"אנחנו רואים חשיבות עצומה בבגרות הייטק כדי לעמוד ביעדים ולהשלים את הפער שנדרש להגדלת הפריון והתעסוקה. חינוך לשינוי אקלים כבר הוכנס מגן עד סוף י"ב. בסופו של דבר אנחנו רוצים שיהיה לבוגרים שלנו עולם לעבוד בו".
את הדברים אמרה שטאובר בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהובלתו של מנכ"ל קרן טראמפ אלי הורביץ: לא משנה כמה המדינה משקיעה בחינוך, נוסיף יותר. תקציב החינוך הוא הגבוה במשרדי הממשלה".
"אנחנו בחילופי עונות בין קיץ לחורף כלכלי הילדים שלנו גדלים לעולם הפכפך, גלובלי ותחרותי, דיגיטלי וחישובי. הילדים יתחרו על העבודה לא רק עם שאר הילדים בכיתה אל מול הילדים בשוודיה ובסינגפור... הכדור חוזר למשרד החינוך - לא רק כדי להרחיב את המעגל של הילדים שמוכנים לחיים, אלא כדי לתת הזדמנות לתלמידים בלי קשר מהיכן באו".
"דווקא ביום שבו מערכת החינוך מושבתת אנחנו נאבקים למען הילדים - לפעמים זה יוצא על הגב שלהם.
סגנית נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ולשעבר נגידת בנק ישראל פרופ' קרנית פלוג: "מה שאנחנו רואים בפערים בשוק העבודה זה ביטוי לפערי ההשכלה. בנתונים יש הכנסה ואין שעות עבודה נשים עובדות כ-17% פחות שעות. לא הייתי שמה משקל רב בפער השכר, מה שבולט הוא הפערים בין רמות הכנסה לפי השכלה, המדרג הוא ברור".
 
"בקרב ערבים מוסלמים עבור אותה רמת השכלה, הכנסה של הורים ואזור גיאוגרפי יש פער משמעותי של 10% באחוזוני הכנסה וגם פער משמעותי אצל חרדים. זה יכול להיות אפליה, איכות ההשכלה ומשתנים נוספים. גם עבור אותה רמת השכלה יש םערים גדולים בהכנסה בין סוגי אוכלוסייה - יש שונות רבה ברמת ההשכלה בקבוצות האוכלוסייה ובין גברים ונשים, התמונה ידועה, אוכלוסיית מיעוט שמתרכזות ברמות השכלה נמוכה יותר"..
ד"ר יובל מור, חטיבת המחקר, בנק ישראל: "מערכת החינוך צריכה להתבסס על מורים ששולטים בתחומים בהם הם מלמדים, המצב הנוכחי בהם עשרות אחוזים מהמורים אינם בעלי כשרה לנושא אותם הם מלמדים - דורש תיקון כדי למנוע פגיעה בעוד ועוד שנתונים".
רכז חינוך אגף תקציבים במשרד האוצר אלי מורגנשטרן: "בניגוד לדברים שנאמרו בנושא מחסור במורים - בנתונים שאנחנו מכירים אין מחסור במורים. יש תחושה אולי של מחסור ויש אנשים שעוזבים את המערכת ויש עזיבה כללית במשק. אבל בעשור האחרון מספר המורים שנכנסו לעומת מספר התלמידים גבוהה יותר. הבעיה היא התאמת המיומנויות ולמקומות שצריך אותן. צריך לאפשר לשפר את יכולות המורים שלנו מבחינת ההוראה כדי להתאים את הצרכים למשק. לעשות את ההתאמות"
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לך לבתי הספר ותראה שחסרים מורים למדעים יש בתי ספר ממלכת
  בגדי המלך החדשים 06/2022/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמרוב המחסור במורות לקחו ערבייה בתור מחנכת דבר שעד לפני כמה שנים לא היו מעלים בדעתם. נוסף לזה מורים רבים לא מסוגלים לקחת משרה מלאה מרוב העומס. בשורה התחתונה לך לשטח תבדוק אצל המנהלים והמפקחים האם יש להם מורים ותראה שהתשובה היא שיש מחסור במורים.
  סגור