השוק

טורקיה מנתקת קשרי מסחר עם ישראל: מה המשמעויות ומי ייפגע במיוחד?

אמנם ההודעה הרשמית עדיין לא יצאה, אך בפועל גורמים מטורקיה טוענים כי קיימת הנחייה האוסרת ייבוא וייצוא לישראל ברקע מלחמת חרבות ברזל. אם המהלך לא יוסר בקרוב, הדבר עשוי להוביל לעליית מחירים וכן לפגיעה משמעותית בחברת בז"ן
מערכת ice |  4
ישראל, טורקיה (צילום freepik, shutterstock)
אתמול (חמישי) גורמים במשרד המסחר הטורקי אישרו כי קיימת הנחייה האוסרת יבוא ויצוא לישראל, וכנראה כי מדובר בהחלטה של ארדואן לנוכח הכניסה האפשרית של ישראל רפיח. עדיין לא פורסמה הודעה רשמית על כך, אך בישראל מקווים כי המהלך יוסר בהמשך לנוכח המשמעויות הדרמטיות על הכלכלה, והחשש מעליית מחירים נוספת.
ע"פ נתוני הלמ"ס, שיא היבוא בין טורקיה לישראל היה ב-2022 ועמד על 5.7 מיליארד דולר (ללא יהלומים). ב-2023 הוא ירד ל-4.6 מיליארד דולר, בין היתר בשל המלחמה וכן בעקבות רעידת האדמה שהתרחשה בטורקיה.
מי שעלולה להיפגע באופן קשה מההחלטה היא חברת בתי הזיקוק (בז"ן) לייבוא נפט גולמי, בשל העובדה כי היא מקיימת קשרי מסחר ענפים במיוחד עם טורקיה. בז"ן בדו"חות הכספיים שפרסמה החברה לשנת 2023, היא התייחסה לתרחיש של הפסקת המסחר עם מדינות חשובות, וכתבה: "מצב של עימות מזוין שיוביל לדעת קהל שלילית ביחס לישראל או הרחבת החרם המוטל על ישראל למדינות נוספות הסוחרות עם ישראל עלולים לפגוע ביכולת החברה לקנות נפט גולמי או תשומות אחרות, וכן ביכולת החברה להובילם לנמלים בישראל". כמו כן, בז"ן מייצאת בהיקף נרחב מוצרים רבמו סולט ומזוט לטורקיה ולשווקים נוספים הקרובים לישראל, ובכך חוסכת על עלות הובלה שנחשבת לזולה.
ליאור חמו, מנכ"ל אתר הסחר "לאסט פרייס", עוקב בדאגה אחר הדיווחים על החרם הטורקי המתרחב, והגיב על כך: "ענף מוצרי החשמל עומד בפני מכה משמעותית, כאשר רבים ממוצרי החשמל שיש לכל אחד בבית מגיעים מטורקיה. החל ממכונות כביסה, דרך מדיחי כלים, מקררים, תנורים וכיריים - אשר מיובאים ומיוצרים בטורקיה".
חמו המשיך: "המשמעות של הפסקת הייצוא לישראל עלולה להוביל לעלייה של עד 35% במחירים, ובמקרים מסוימים אף יותר מכך. הפסקת הייבוא מטורקיה תחייב את היבואנים לייבא סחורה דרך המזרח- וכאן יצטרפו לעלויות גם מחירי ההובלה הימיים המנופחים בשל האיום החות׳י.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  טורקיה
  הרצל קביליו הלוי 05/2024/04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדינה של בועלי כבשים מדינה ארורה בקרוב מאוד תהרס כולה ברעידת אדמה קשה
  סגור
 • 3.
  טורקיה. יש להודיע כי כל תחליף ליבוא טורקי יישאר על כנו
  מסביר פנים 05/2024/04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם אחרי המלחמה.
  סגור
 • 2.
  הבחינות הישראלית
  סורוקה שמעון 05/2024/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן לייצר את כל המוצרים בישראל זה יתן תנופה לחקלאות ולעשיה וניתן יהיה יותר ישראלים לפרנס ושהטורקים יפשטו רגל ושהכלכלה שלהם תקרוס. לא לחדש איתם את קשרי הכלכלה ולא לפרנס את בתי המלון שלהם.
  סגור
 • 1.
  טורקיה בקריסה כלכלית
  נתנאל 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הכתבה לא מציינת את מצבה של טורקיה שהכלכלה שלא בקריסה אני לא אקנה מהיום מוצרים של טורקיה הם סובלים מארדואן מסכנים
  סגור