השוק

הגיוסים של הסטארט-אפים שוברים שיאים; היקף הגיוסים מתחילת השנה כמו ב-2020 כולה

היקף גיוסי לחברות ההזנק הישראליות הסתכם מתחילת השנה 10.5 מיליארד דולר, יותר מהיקף הגיוסים ב-2020 כולה
ניצן כהן | 
ירידות בבורסה (צילום Pixabay)
אם אנחנו מחפשים עדויות לכך שיש יותר מידי כסף בשוק הרי שצריך להסתכל על הגיוסים של חברות הסטארט-אפ. מתחילת השנה הסתכמו גיוסי חברות הסטארט-אפ ב-10.5 מיליארד דולר, יותר מהגיוסים בכל שנת 2020. כך עולה מפרסום של חברת סטארט-אפ ניישן סנטר שמחברת בין חברות סטארט-אפ למשקיעים.
צריך לזכור שככל שיש יותר מידי כסף בשוק הוא רודף אחרי תשואות וכשהתשואות נמוכות, הכסף הזה רודף אחרי סיכון ובהשקעות בחברות עתירות סיכון.
חברות הזנק מאופיינות ברמות סיכון גבוהות שלא להגיד גבוהות מידי. חלק גדול מהחברות האלה לא מבשיל לחברה אמתית שמייצרת הכנסות ורווחים או אפילו מוצר שלם. חלק אחר, יש לו מוצר אבל הוא מנצנץ באור יקרות ואל יראה רווחים לעולם אלא אם מבנה ההוצאות שלו יהפוך להיות נורמלי יותר. רק חלק קטן, שלא לומר קטן מאוד הופך למוצר אמיתי שניתן למכור אותו ולהרוויח ממנו כסף.
קשה שלא להסתכל בתמיהה על משקיעים רציניים, כבדי ראש שמוכנים להשקיע ממון רב בחברות חלום עם מבנה הוצאות בלתי אפשרי שמחכות לרגע שיוכלו לגלגל את תפוח האדמה הלוהט שלהם למשקיע אחר, מה שקיבל את הכינוי אקזיט.
ההנפקות האחרונות, בטח הציבוריות, של חברות הזנק היו בשווי מופרך שלא יוחזר לעולם אלא רק יתגלגל ממשקיע למשקיע עד שיבוא משקיע אמיתי ויקבור את החברה קבורת חמור. 
נכון, לא כל ההשקעות יכולות להיות בנדל"ן או בבנקים אלא צריך לתבל את תיק ההשקעות בהשקעות מסוכנות וחברות ההזנק הן יעד מצוין לכסף הזה אבל כשיש יותר מידי כסף נראה שיש מרוץ לא ברור ורחוק מלהיות מוצדק אחרי חברות הזנק גם כאלה שבימים בהם היה יותר חשבון לכסף, או שהיה לו מחיר החברות הללו היו מתגלגלות מכל המדרגות, בטח בשוויים המופרכים שמסתובבים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה