נבחרת אייס

שר האוצר מפקיר את ביטחון ישראל: כולם חברו כדי לחגוג על חשבוננו | פרופ' ירון זליכה

ברקע לירידת דירוג האשראי זמן קצר לפני חג הפסח, עמדו הן גורמים לא ענייניים והן גורמים ענייניים. לאחר ששר האוצר נכשל מעצירת הפחתת הדירוג מצדה של מודי'ס הרי ירידת הדירוג מצידה של סטנדרט אנד פורס הייתה כבר כמעט כרוניקה של גזרה ידועה מראש
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה |  20
פרופ' ירון זליכה על יוקר המחיה (צילום shutterstock, פלאש 90/ יונתן זינדל)
זמן קצר לפני חג הפסח ירד שוב דירוג האשראי של ישראל והפעם הורידה אותו חברת הדירוג הכי ידידותית לנו בעשור האחרון, חברת סטנדרט אנד פורס (S&P). לא זו בלבד אלא שחברת הדירוג גם הורידה את תחזית הדירוג לרמה שלילית שמשמעה היא, שכמו יתר חברות הדירוג, הן צופות כולן אפשרות לירידת דירוג אשראי נוספת. חמורה לא פחות מהתפתחות שלילית זו היא תגובת השווקים הפיננסיים שהרחיבו עוד את מרווח הריבית שתמורתו נסחרות אגרות החוב הדולריות של ממשלת ישראל למרווח המשקף הורדות דירוג נוספות.
ברקע לירידת דירוג האשראי עמדו הן גורמים לא ענייניים והן גורמים ענייניים. הגורם הלא ענייני המרכזי הוא הפער הגדול בין שתי הרמות שנוצר בין דירוג האשראי של סטנדרט אנד פורס לבין זה של חברת דירוג האשראי מודי'ס. זאת, לאחר שמודי'ס הייתה הראשונה שהורידה את הדירוג (על אף שמלכתחילה דירוג האשראי שלה היה נמוך בדרגה אחת מזה של סטנדרט אנד פורס). פער של שתי דרגות הוא לא מקובל וחושף את סטנדרט אנד פורס לסיכוני תדמית עתידיים כמו גם לסיכונים משפטיים. לפיכך, לאחר ששר האוצר נכשל מעצירת הפחתת הדירוג מצדה של מודי'ס הרי ירידת הדירוג מצידה של סטנדרט אנד פורס הייתה כבר כמעט כרוניקה של גזרה ידועה מראש.
הגורם הענייני המרכזי (שהוא כמובן החשוב יותר) היה היעדרה של אסטרטגיה כלכלית תואמת מצב של שר האוצר. השר סמוטריץ' ממשיך להתעקש לא לעשות מאומה מאז ראשית כהונתו. הוא המשיך את המדיניות הכלכלית הלא מתאימה שקבע קודמו שר האוצר ליברמן אשר בעקבות המלחמה הפכה עוד יותר לא מתאימה. הוא נחוש להמשיך להעלות מיסים כפי שהעלה קודמו בלי להבין כי כך הוא מחליש את המשק עוד יותר. הוא נחוש שלא להילחם ביוקר המחיה כפי שלא עשה גם קודמו ומתעלם מההשלכות ההרסניות של יוקר המחיה הן על המשק והן על החברה בישראל. גל ההתיקרויות של השבוע האחרון אך ממחיש את ההפקרות הזו. הוא גם נחוש שלא לייעל את התקציב הממשלתי כפי שלא עשה כמו קודמו ומאפשר לשחקנים הפוליטיים לחגוג בזמן שהציבור נושא בנטל. אין לתמוה שגם אצלו חזרו מחירי הדיור לעלות והם כבר עולים חצי שנה ברציפות.
אולם, להבדיל מקודמו ליברמן הרי בפני השר סמוטריץ' עומדים צרכים ביטחוניים אדירים שיש לממן. צרכים הנובעים מהכורח להגדיל משמעותית את הצבא ולהגדיל למרבה אסוננו את תקציב אגף השיקום במשרד הביטחון. השר סמוטריץ' אינו נערך לכך וחברות הדירוג מודאגות ובצדק. למען האמת גם אני מודאג מכך. כיצד נממן את הצרכים הצבאיים שלנו בלי כלכלה בצמיחה מואצת או ששוב נזניח את צרכינו הביטחוניים על מזבח חוסר היעילות הכלכלית כפי שעשינו בעשור ומחצה האחרונים?
גם הכתובות הולכות ונערמות על הקיר. קרן המטבע הבין לאומית הורידה את תחזית הצמיחה של ישראל לרמת שפל של שנים רבות וכך גם עשו בנק ישראל, משרד האוצר וכל חברות דירוג האשראי. הפחתת אופק הצמיחה מדרבנת מחדש את הביקושים לדיור שמחלישים בתורם את הצריכה הפרטית ואת המשק. החלשת הצריכה הפרטית מגדילה את הגירעון בתקציב הממשלה ולכן מעכבת את ירידת הריבית שמאיימת לחנוק את העסקים הקטנים. גם אלה כמובן מחלישים את אופק הצמיחה והכול חוזר חלילה במעגל קסמים שלילי המזין את עצמו.

הלופ הזה בעייתי ומאיים לייצר התדרדרות נוספת אך איש לא קורא את שר האוצר לסדר. גם לא הסקרים שממשיכים לתת אמון במפלגתו. ראש הממשלה עסוק בענייני המלחמה ובמאבק הדיפלומטי הכרוך עימה. השר גנץ לא עוסק בענייני הכלכלה וניכר כי אלה כלל לא מעניינים אותו. שר הביטחון לא מוטרד מהעובדה ששר האוצר לא עמל כדי שהמשק יוכל לממן את הצרכים הביטחוניים העתידיים. גם את הכנסת דומה שענייני הכלכלה לא באמת מעניינים. וגם הפקידות מעדיפה להמשיך בסטאטוס קוו ולא לריב עם איש. לא עם היבואנים הבלעדיים, לא עם המונופולים, לא עם הבנקים, לא עם החברות הממשלתיות ובוודאי שלא עם הפוליטיקאים.
אולם, כאשר מדינה מתנהלת כך ששריה ופקידיה לא מתעמתים עם גורמי הכוח כדי לשחרר את המשק ולאפשר לו לצמוח פירוש הדבר שכולם חברו יחד כדי לחגוג על חשבוננו ולהפקיר שוב את ביטחוננו.
הכותב הוא ראש ביה"ס לחשבונאות, כלכלה וניהול כספים בקריה האקדמית אונו ויו"ר המפלגה הכלכלית
תגובות לכתבה(20):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  הכותב הוא שופר שרלטן של מחריב המדינה
  אזהרה 05/2024/10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עיקבו אחרי מה שכתב מאז תחילת 23 (זה קצת קשה, כי נמחק מרשימת הטורים שלו). נתניהו מסכן את בטחון ישראל ואת קיומה. כמובן את הכלכלה. למרות הטענות המופרכות שלך במשך כל שנת ההפיכה . נשאלת השאלה את מי אתה משרת? התשובה ברורה. אבל לא ברורים המניעים. יש כאלה שטוענים שזה הקרבה להון לשלטון ולכוח הכבוד והכסף (שלושת הכ׳-י-ם), שממנה נהנית עוד בהיותך סטודנט צעיר תחת שלטון נתניהו בתחילת הדרך. ויש הטוענים שזה כתוצאה מחובות של מפלגת הפרוקסי. לא ברור מה התשובה. אבל מה שברור הוא שהראשון מתאים לאופי שלך. תאב פרסום, שררה וכוח. ובשנים האחרונות נתגלה שגם שרלטן.
  סגור
 • 14.
  הבנקים מתעשרים
  אבינועם 05/2024/07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עליית ריבית לטובת הורדת האינפלציה שכספיה הולכים לבנק איפה ההגיון? מייקרים הכל כאילו זה חוק בל יעבור אבל פקדונות כלום
  סגור
 • 13.
  שיתוף פעולה
  דרייפוס 05/2024/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו למודי ניסיון עם האוצר וכל השותפים להעלאת המחירים
  סגור
 • 12.
  הדרך לעוני גמור
  אף אחד 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כולם בממשלה הזאת מושחתים !!! אותם מעניין רק כמה כסף ניכנס להם לכיס , בזמן ש אזרחים האוכל נהיה זמין פחות , בקבוק מים בטעם כבר עולה 18 שקל, לאן נגיע ?!!
  סגור
 • 11.
  שר "האוצר"? הגיע בזמן לשנות את הטייטל.
  ... 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שר "הנזק הכי חמור שאפשר לעשות למדינת ישראל"
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  פרופ זליכה התעוררת ? יצאת מתחת לכנפיה של שרה
  לא פרופסור ולא שקרן 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  3 4
  תזכיר לכולם איך תמכת ברמיזה במהפיכה המשפטית והסברת למה ביבי .... שקרן קטן ועלוב ביביסט מצוי
  סגור
 • 9.
  זליבה, מה כן צריך לעשות?
  איתן זמורה 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה שלמה עם תיאור המצב העגום ותיאור השגיאות של שר האוצר בעיקר חסר מאוד תיאור המדיניות הכלכלית הנכונה מר זליכה, יש כזאת?
  סגור
 • בטח ימליץ להצביע ביבי .. כי גם פרופסורים רוצים ג'ובים (ל"ת)
  לא פרופסור ולא שקרן 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 8.
  המשך ישיר של ההפיכה המישטרית והגזלה של הדתיים (ל"ת)
  מאיר 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 7.
  צריך לפטר אותו
  R 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  5 0
  צריך היה לפטר אותו מזמן, את כל הממשלה הזו בעצם
  סגור
 • 6.
  קטן ומסריח..נבל
  לייי 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  7 0
  נבל הוא וסטרוק....אפסים ששולטים על כספי. מדינה....קטן ומסריח
  סגור
 • 5.
  ובכל אופן אנו מאד מתגעגעים לקודמו
  נור 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  7 1
  שהשאיר עודף!!! תקציבי של 40 מיליארד שקל
  סגור
 • 4.
  ובכל אופן אנו מאד מתגעגעים לקודמו
  נור 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  7 1
  שהשאיר עודף!!! תקציבי של 40 מיליארד שקל
  סגור
 • 3.
  הטינופת זליכה, שהיה לו תפקיד מרכזי בעליית ממשלת
  זוכמיר 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  5 7
  הפיגולים הזאת, מעיז עכשיו לפתוח את הפה. אין גבול לחוצפה!!
  סגור
 • היה לו תפקיד
  איך בדיוק? 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  בעליית ממשלת הפיגולים? הוא מדבר כל הזמן על חוסר היכולת של האוצר . מה אתה מבלבל במח.
  סגור
 • בבזבוז קולות שפויים -כמנדט כמעט בכל מערכות הבחירות
  הדפוק 05/2024/06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  במקום לחבור למפלגות ציוניות אוהבות ישראל ולקדם את האג׳נדה הכלכלית שלו
  סגור
 • 2.
  ממשלת קטסטרופה
  אלכס 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  10 0
  וציבור טיפש שלא מבין את דבריו של ירון זליכה
  סגור
 • זליכה???
  אורית 05/2024/03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא התחיל פתאום לדברר את דף המסרים של ביבי.התהפך כמו סטייק.זה היה מוזר ומדהים,כי שנה לפני,עמד בכיכרות והשמיץ אותו.האיש הזה הזוי לחלוטין.2 מערכות בחירות הצבעתי לעב"מ הזה.לא אתקרב יותר.כנראה חשב שביבי ייתן לו ג'וב אם ילקק לו
  סגור
 • 1.
  אינשאללה יאנסו את סמוטריץ ומשפחתו סודנים (ל"ת)
  גולנצ'יק 05/2024/02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • ?? איכס (ל"ת)
  סודני 05/2024/06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור