משפט

רשות המיסים במבצע מטורף: בעל מזראטי ניסה להתחכם ונענש

רשות  המיסים יצאה במבצע מע"מ שכלל פעילות גבייה נגד חייבים מכלל הענפים. פעולות הגבייה הניבו סכום של 150 מיליון שקל, 126 רכבים עוקלו: ביניהם מזראטי שהבעלים שלה התחכם כשהסיר את לוחית הרישוי וחסם את הגישה אליה מכל הכיוונים
מערכת ice |  4
רכב המזראטי שעוקל (צילום דוברות רשות המסים)
רשות המיסים במבצע מע"מ מטורף. המבצע כלל פעילות גבייה כנגד חייבים מכלל הענפים, במסגרת המבצע פעלו מאות עובדים של משרדי מע"מ בכל רחבי הארץ בשיתוף פעולה עם חוקרי מע"מ ואנשי הוצאה לפועל ברשות, מתוגברים בחוקרי מס הכנסה ושוטרים. בעוד שפעילות הגבייה התרכזה בכ-2,000 עוסקים מענפים שונים שצברו חובות למע"מ, פעילות הביקורת התמקדה בשני ענפים עיקריים: יצרני מצבות ומפעילי אמבולנסים פרטיים. 
לפי רשות המיסים, פעולות הגבייה הניבו עד כה סכום כולל של קרוב ל-150 מיליון שקל, אשר צפוי לגדול בהמשך לאחר שחייבים שעוקלו להם נכסים יפנו להסדיר את חובם. בתוך זה, נגבה סכום כולל של כ-1.3 מיליון שקל באמצעות עיקולי צד ג'. בסך הכל עוקלו 126 כלי רכב. פעולות הביקורת הובילו ל-188 עוסקים שלהם יוצאו שומות וכנגד חלקם יוגשו כתבי אישום.
עוד הוסיפו ברשות המיסים כי פעולות הביקורת התבססו על פעילות מודיעין מקדימה, שבמסגרתה הוכנו רשימות של יצרני מצבות ומפעילי אמבולנסים פרטיים בפריסה ארצית בעיקר בקרב יצרני מצבות.
נאסף מידע מחברה קדישא בנוגע רישיונות להקמת מצבות, שמספק מידע מהימן בנוגע להיקף הפעילות של יצרני מצבות, שאותו ניתן להצליב עם דיווחיהם לרשות המסים.  כך, למשל, הגיעו החוקרים ליצרן מצבות מנתניה, אשר על פי רשומות חברה קדישא הקים מאות מצבות בשנים האחרונות ולמעשה הוא פעיל מאוד בתחום, אך כל זאת לא תואם את המחזורים הנמוכים שדווחו בתיק העוסק הפטור שלו. היצרן נחקר במשרדי מע"מ נתניה ועל פי תחשיב ראשוני הוא לא דיווח על הכנסות של כמיליון שקל.
בבאר שבע, הגיעו החוקרים ליצרן מצבות אשר דיווח על מחזורים נמוכים יחסית. אולם במהלך הביקורת נתפסו חשבוניות הנושאות קניות של שיש בשמו של אחיו, שמרצה עונש מאסר מאז שנת 2013. בעקבות תשאול של יצרן המצבות, עולה החשד כי הוא רשם רכישות של חומרי גלם לעל שם אחיו על מנת להסוות את היקף פעילותו המלא וכך להימנע מדיווח על הכנסות.
 
פעולות אכיפה וגבייה התרכזו בחייבים שלא ספגו פגיעה כלכלית בתקופת הקורונה. פעולות אלו כללו עיקול רכבים שבבעלות החייבים, כמו גם רכבים שחייבים שילמו את הביטוח עבורם, למרות שהם היו רשומים בבעלות אחרת. בחלק מהמקרים, העיקולים הובילו להסדרה מיידית של החוב. כך, למשל, עוסק מהמרכז שצבר חובות למע"מ גוש דן מאז שנת 2019 הסדיר עוד במהלך המבצע את חובו, לאחר שעוקל רכב יוקרה בבעלותו.
בחלק מהמקרים נתקלו עובדי ההוצאה לפועל בניסיונות שונים להימנע מהעיקול. כך, למשל, בעל חברה מהצפון, שצבר חוב למע"מ נוף הגליל, ניסה למנוע עיקול של רכב מזראטי בבעלותו על ידי הסרת לוחית הרישוי והעמדת שישה רכבים שחסמו את הגישה אליו. אולם לאחר שגרר שהוכן מבעוד מועד זומן והחל לגרור את הרכבים החוסמים, הופיעו במהרה בני משפחתו של בעל החברה והזיזו את הרכבים החוסמים.  
פעולות האכיפה כללו גם עיקולי צד ג', במסגרתם קיבלו לקוחות של חייבים הוראה לעכב תשלומים לאותם חייבים, עד להסדרת החוב מול רשות המסים. במהלך פעילות באשדוד, התגלה כי בעל חברה שנחשד בניכוי חשבוניות פיקטיביות הציג ללקוחותיו אישורים מזויפים, לפיהם העיקולים על התשלומים המגיעים לו מהם הוסרו. אולם בעקבות מעקב של רשות המסים אחר ביצוע הוראות העיקול, אותרו הזיופים עוד בטרם הועברו התשלומים לאותו בעל חברה והוגשה נגדו תלונה במשטרה על זיוף.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  חובות
  מוזי 01/2022/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול החברים של הליכוד יקים עברינים ששמרו עלהם מתשלום מסים היום מתגלים כולם כולל אנשיאי המסים שהיו.תמשיכו לחסל את החיים.
  סגור
 • 3.
  יראו ויראו עד לסיבוב הבא
  צבי חיליק קמינסקי 01/2022/15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעייה הכל הפרסומים האלו היא הבלטת השימוש בה.עד למבצע הבא לפרסום הבא,גוד יודע מתיי,יחזרו הרוב לעסקים כרגי.ישנם מגזים שזה לחם חוקם התמידי ולצערינו כולנו שם לא רואים ו-או שומעים על אכיפה.אני בהחלט וודאי בהגדרה זו.אבל..כמו בכל דבר בחיים-חלש נופל חזק אוכל ברוכים החיים ביזרע אל.
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד למס הכנסה (ל"ת)
  חיחי 01/2022/08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  מעמ
  בוס 01/2022/06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן
  סגור