משפט

רשות המסים חשפה: הבנק של השוק האפור שגלגל מיליונים

נחשף ארגון פשע שהקים בנק הלוואות בריבית: במסגרת חקירה שארכה למעלה משנה בימ"ר מחוז ת"א, נתפסו 15 חשודים בהפעלת טרור ואלימות על לווים
מערכת ice |  2
תלונות הציבור על הבנקים (צילום freepik, pixabay)
לאחר חקירה סמויה ממושכת שארכה למעלה משנה ביחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז תל אביב, ומעבר לחקירה גלויה בשבועות האחרונים, נחשף מערך מסועף של השוק האפור באזור גוש דן והמרכז, שנוהל ע"י ארגון פשיעה משפחתי בראשות שמואל כחלון (64) ובניו אבי ונועם (37, 35) תושבי חולון.
במהלך החקירה הסמויה, נחשף מבנה היררכי של ארגון הפשיעה הכולל מערך גביה, מערך כספים המבוסס על עסקי צ'יינג' וצוות ביצוע של אנשי זרוע שהטילו אימה והפעילו אלימות על חייבים שהתקשו בהחזרי ההלוואות. 
 
עם המעבר לחקירה גלויה ב-29 ליוני 2022 נעצרו לחקירה כל שלד ארגון הפשיעה: 15 חשודים במגוון עבירות לרבות חוק המאבק בארגוני פשיעה, סחיטה באיומים, גרימת פיצוץ בחומר נפץ, הצתה, הלבנת הון, וכן עבירות מס ועבירות כלכליות נוספות.
על פי החשד, החשודים המרכזיים - האב ושני בניו, ניהלו והפעילו בנק הלוואות פיראטי בשוק האפור, שהעניק לאזרחים הלוואות בריבית מופקעת. במהלך החקירה הגיעו צוותי החקירה של ימ"ר תל אביב ללמעלה מ-200 אזרחים ובני משפחות של חייבים, שנטלו הלוואות ונדרשו לשלם סכומי עתק לכיסוי ההלוואות. על פי החשד, לווים שלא עמדו בהחזרי ההלוואות של מאות אחוזים בשנה, מצאו עצמם במסכת אלימות ואיומים קשה כלפיהם וכלפי בני משפחתם, שהפכו לאמצעי לחץ ולמקור לסחיטת סכומי עתק. 
במהלך החקירה חשפו חוקרי הימ"ר את שיטות הגבייה והאלימות ששימשו, על פי החשד, את חברי הארגון בעשרות אירועים, לרבות ירי לעבר בתים, יידוי רימוני הלם ותקיפה.  באחד המקרים, זומן לפגישה סב בן 74 שנכדו התקשה בהחזרי הלוואה, למשרדי המשפחה בחולון. במהלך הפגישה נסחט הסב על ידי החשודים כאשר בחדר הוחזקו שני כלבי רוטוויילר. במקרה אחר, זומנה אחות של חייב, בעלת גן ילדים שנסחטה בסכומי עתק, לאחר שרימון הלם נזרק בשעות ערב לעבר הגן שבבעלותה. 
במהלך החקירה התגלה המבנה ההיררכי הברור של ארגון הפשיעה שכלל דרג בכיר, דרג ביניים, דרגי שטח, וכן מערך תמיכה לחברי הארגון שהסתבכו בפלילים לרבות סיוע משפטי והעברת כספי "קנטינה" לאלה המרצים מאסר. עם המעבר לחקירה הגלויה, פשטו עשרות בלשי הימ"ר על בתי החשודים ועל ה"משרד" הראשי של ארגון הפשיעה ברחוב ארבע ארצות בחולון, שם נתפסו, בין היתר, אלות, שכפ"צים, מסיכות וכלבים. 
במהלך החקירה מופו שישה עסקי צ'יינג' ששימשו, על פי החשד, כצינור הלבנת ההון של הארגון בהיקפי המחאות של מילוני שקלים, וכן נתפסו 10 כלי רכב ואופנועים לצורך חילוט. על פי החשד הנחקר, היקף הלבנת ההון עומד על 15-25 מיליון שקל והיקף העלמת המס על 10 מיליון שקל. 
עם הבשלת החקירה שהתנהלה בשיתוף רשות המסים, ופרקליטות מחוז תל אביב פלילי ואזרחי, הוגשה אתמול הצהרת תובע בעניינם של 13 חשודים בדבר הכוונה להגיש נגדם כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כחלון? לא מאמין. כבוד למשטרה !! (ל"ת)
  משה כ. 08/2022/05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  לכלא ל-20 שנה לכל הפחות
  יעל 08/2022/05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הגיע הזמן שהפרקליטות ובתי המשפט בארץ ידאגו לעונשים הולמים. גם כאשר המשטרה עושה עבודה יסודית ומעמיקה, לצערינו יוצאים העבריינים עם עונשים מגוכחים.
  סגור