תקשורת ומדיה

חדשות 12 וחדשות 13 על הכוונת: "תיעוד הפיגוע - סכנה"

דוברויות המשטרה, צה"ל ושב"כ במסר חריף למערכות התקשורת: "למרות בקשותינו החוזרות ונשנות לכתבים ולצוותי הצילום, נחשפנו לתיעוד שיש בו סכנה של ממש לכוחות שפעלו ולבטח גם לאנשי התקשורת, חלק מערוצי התקשורת הפכו את המרדף אחרי המחבל לתוכנית ריאליטי של ממש, ללא צנזורה או ביקורת עצמית"

מערכת ice |  1
חדשות 12 וחדשות 13 (צילום מסך חדשות 12, חדשות 13, פלאש 90)

בפנייה אל כלל מערכות התקשורת בישראל, בנושא: "אחריות תקשורתית באירוע ביטחוני", דוברות במשטרת ישראל, דובר צה״ל ודובר שב״כ הדגישו כלפי הערוצים המרכזיים את הקווים האדומים שמבחינתם אסור לעבור בעת סיקור של אירועים לא שגרתיים כמו פיגועים.

תחילה נכתב: "1. התקופה האחרונה מתאפיינת במציאות ביטחונית רגישה ומאתגרת, לה שותפים כולנו- הציבור הרחב, גופי הביטחון והחירום והתקשורת הישראלית. האירועים הביטחוניים מחדדים את התפקיד המיוחד שיש לכל אחד מאיתנו, התפקיד המקצועי לספק ביטחון, לסקר את המציאות ולהביאה לידיעת הציבור, ולא פחות מכך: לחזק את תחושת הביטחון ולמנוע הפצתו של מידע כוזב וכזה שיש בו כדי להעצים את החרדה והבהלה בציבור". 


עוד נמסר: "2. הפיגוע הקשה שהתרחש ברחוב דיזינגוף והעובדה שזירת הפיגוע ״לא נסגרה״ באופן מיידי, גרמה, לצערנו, להתנהלות תקשורתית שהזכירה מראות מתוכניות טלוויזיה שאין בינן ובין סיקור תקשורתי של אירוע ביטחוני כל קשר. חלק מערוצי התקשורת הפכו את המרדף אחרי המחבל לתוכנית ריאליטי של ממש, ללא צנזורה או ביקורת עצמית". 

המכתב המשיך: "3. כלי התקשורת שידרו בשידור חי את המתרחש, צילומי המרדף אחרי המחבל הנתעב שודרו ללא כל מסננים לכל בית בישראל, ולצערנו גם לאויב. בין היתר, פורסמו ונחשפו, כבדרך אגב, גם פניהם של לוחמים ביחידות מיוחדות, שיטות פעולה, אמצעי לחימה וציוד. למרות בקשותינו החוזרות ונשנות לכתבים ולצוותי הצילום, נחשפנו לתיעוד שיש בו סכנה של ממש לכוחות שפעלו ולבטח גם לאנשי התקשורת". 
המערכות קיבלו את המסרים הבאים גם כן: "4. לא יעלה על הדעת כי צוותי תקשורת יצרפו את עצמם ללא אישור לפעילותם של כוחות מיוחדים ומסווגים, לסריקות מדלת לדלת כשהם משדרים מעבר לכתפיהם של הלוחמים בזירה, תוך שהם מסכנים את הפעילות המבצעית ואת הכוחות עצמם. 5. לצד זאת, היינו עדים גם לעלייה מדאיגה בהדהוד אינפורמציה לא מבוססת, חלקה אף מידע כוזב של ממש - מידע שיש בו כדי לזרוע בהלה בציבור ולפגוע  בחוסנה של מדינת ישראל. 6. אנו מבינים היטב את תפקידה וחשיבותה של התקשורת במדינה דמוקרטית, ואנו רואים בעצמנו שותפים מלאים כדי לסייע בעדה לדווח מידע אמין בזמן אמת בבחינת ״חובת וזכות הציבור לדעת״. עם זאת, אסור שאירועים מסוג זה יסתיימו בפגיעה של ממש בכוחות הביטחון".
לסיום מסרו הדוברויות: "7. על אף האמור לעיל אנו מודיעים על כוונתנו לפעול בהקדם על מנת להפיק לקחים ולשפר את פעילותם של הגופים שאנו מייצגים בזירת אירועים ביטחוניים. זוהי חובתנו. עם זאת, אנו סבורים שישנו הכרח כי יופקו לקחים גם בכלי התקשורת באשר לסייגים מסוימים שיש להציב בעת סיקור זירת אירוע ביטחוני בזמן אמת. לצד הרצון וההכרח להביא את המידע לציבור מוטלת על כולנו אחריות כבדה לאופן בו נעשים הדברים".

תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  למה רק נזיפה?
  שבענו 04/2022/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה שלא יענישו בחומרה המתבקשת את ניר דבורי וברהנו טגניה ואת מי ששלחו אותם על הפגיעה החמורה בבטחון הציבור?
  סגור