השוק

כלכלת מלחמה: הפיחות בשקל נבלם - הדולר עומד על 4.07

מתחילת הלחימה, המטבע האמריקני זינק ב-6.3% והיורו ב-5.8%. בנק ישראל הצליח להוריד את סטיית התקן של שער החליפין לרמה הנמוכה בשנה האחרונה. הערכה: רק בתום המערכה ייתכן תוואי הורדת ריבית. בהמשך השבוע - הפד והבנק המרכזי בבריטניה יודיעו על המשך מדיניותם המוניטרית
מערכת ice | 
מכת מחץ לכלכלה (צילום shutterstock, פלאש 90/ אייל מרגולין)
בפתח שבוע המסחר נרשמה יציבות במט"ח, כאשר הדולר נסחר אמש (ראשון) ב-4.07 שקלים והיורו על 4.30. ביום שישי הדולר השלים עלייה של 6.3% מתחילת המערכה של ישראל מול חמאס. במהלך כל התקופה, היורו זינק ב-5.8%. אלא שהנסיגה החזקה במטבע המקומי מאז ה-7 באוקטובר נבלמה באופן יחסי. 
"הריבית הריאלית של בנק ישראל צפויה להישאר גבוהה במרבית 2024", כותבים כלכלני לידר שוקי הון בראשות יונתן כץ בסקירתם השבועית. "הבנק משדר שכך צפוי להיות כל עוד פרמיית הסיכון של ישראל נותרת גבוהה". כלכלני פירמת הבנקאות להשקעות מציינים כי ההתנהלות הפיננסית בתקופת המלחמה שונה מזו של משבר הקורונה
אז, האירועים הובילו להפחתה מהירה בריבית ולהזרמת כספים לשוק. עם זאת, לדבריהם, "השמירה על הריבית גבוהה במטרה להיאבק בלחץ לפיחות בשקל, תפגע בפעילות וגם בכוח הקנייה של משקי הבית". רק בתום המלחמה ייתכן תוואי של הורדת ריבית על ידי בנק ישראל. בלידר חוזים כי הריבית בסוף 2024 תעמוד על 3.75%. 
הורדת הריבית, על פי לידר, תוכל להתבצע בתום הלחימה נוכח "ההתמתנות הצפויה בפעילות הכלכלית ובסביבת האינפלציה". אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי במיטב, הדגיש באומרו לכלכליסט כי "השקל, שמושפע מאוד מפעילות הזרים, אומנם המשיך להיחלש, אך בשבוע האחרון כבר לא היה חריג מאוד בחולשתו ביחס למטבעות האחרים מול הדולר"..
 
לדבריו, "חשוב לציין שבנק ישראל הצליח להוריד את סטיית התקן של שער החליפין שקל-דולר לרמה הנמוכה בשנה האחרונה". בשווקים הגלובליים היורו נותר יציב ועומד על 1.056 דולר. הפד צפוי לפרסם ביום רביעי בערב את החלטת הריבית - לפי התחזיות הבנק האמריקני יותיר את הריבית על כנה, על 5.50%.
 
בחמישי הבנק המרכזי בבריטניה צפוי אף הוא להחליט על הריבית, גם כאן התחזית היא שהבנק לא יבצע שינוי ברמתה של הריבית, שעומדת כיום על 5.25%.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה